​Filistin’den İsrail’e koronavirüsü fırsat bilerek ‘apartheid’ planlarını artırma suçlaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Mart 2020 | Pazar 13:51

Batı Şeria’daki yerleşim birimlerinden biri (EPA) Ramallah/Şarku’l Avsat

Filistin Yönetimi, İsrail’i, dünyanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ile meşgul olmasından istifade ederek, apartheid (ırksal ayrımcılığı savunan sistem) rejimi kurma ve Batı Şeria’daki ilhak planları hızlandırmakla suçladı.
Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, BM Genel Sekreteri, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanı Çin ve BM Genel Kurulu Başkanlığı’na, Doğu Kudüs de dahil işgal altındaki Filistin’de durumun sürekli kötüye gidişi hakkında üç mektup gönderdi.

Mektubunda, İsrail’in, çoğu işgal altındaki Batı Şeria’da olmak üzere bin 739 yerleşim birimi inşa etme planını onayladığına dikkat çeken Mansur, İsrail’in Filistin topraklarını ele geçirme planını hızlandırmak için uluslararası toplumun koronavirüs salgının yayılmasına dair endişesinden istifade ettiğini belirtti.

Mansur, İsrailli yetkililerin, yasa dışı Ma’ale Adumim yerleşim birimi yakınında yeni bir apartheid rotası oluşturulacağını açıkladığını hatırlatarak, bunun Filistin topraklarının geniş bölümünü ele geçirmek anlamına geldiğine ve İsrail’in bölge için sömürge planlarını kolaylaştıracağına dikkat çekti.

İsrailli yerleşimcilerin Batı Şeria’nın tamamının ilhak edilmesi yönündeki çağrılarının yanı sıra İsrailli yetkililerin Filistin halkına karşı sistematik saldırgan eylemlerine değinen Mansur, yerleşimcilerin işgalci İsrail güçlerinin koruması altında savunmasız Filistinli sivillere karşı artan terör saldırıları hakkında bilgi verdi.

Mansur mektubunda, İsrailli yerleşimcilerin koronavirüs nedeniyle Beytüllahim bölgesinin karantina altına alınmasından istifade ederek, en az bin 200 zeytin ağacı ve üzüm bağını söktüklerini belirtti.

Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkını desteklemek için acil adım atmanın önemine vurgu yapan Mansur, Filistin devleti ve barış fırsatlarını kurtarmanın yanı sıra İsrail’i ilhak planlarından caydıracak acil önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

 


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.