​Hamaney’in istifasını isteyen bildirinin destekçileri tutuklandı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Ağustos 2019 | Pazartesi 20:21

İran güvenlik birimleri tarafından ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Meşhed şehrinde dün İran Dini Lideri Ali Hamaney’i istifaya çağıran bildiriyi imzalayanlara yönelik gerçekleştirilen tutuklama operasyonuyla ilgili çelişkili haberler yayımlandı. Yetkililer, “devrim karşıtı” bir ağı çökerttikten sonra bir takım huzursuzluk yaratabilecek faktörleri “engellediklerini” belirtirken güvenilir kaynakların aktardığı bilgilere göre siyasi bir aktiviste 13 yıl hapis cezası verilmesi kararını protesto etmek için Meşhed Şehir Mahkemesi önünde toplanan eylemciler tutuklandı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO) bağlı Fars haber ajansı, Meşhed’de devrim karşıtı bir ağın üyelerinin tutuklandığını ve huzursuzluk yaratmaya yönelik planlarının engellendiğini kaydetti. Tutuklananları rejimi devirmekle suçlayan ajans, “Şehir, yurt dışında Farsça yayın yapan medya yer alan propagandalarla kargaşa ve kaosu kışkırtmak için seçildi” ifadelerine yer verdi.

Eylemin nedenine değinmeyen ajans, tutuklamaların, eylemler sırasında gerçekleştiğini aktardı. Ajans bununla birlikte eylemcilerin, huzursuzluğu kışkırtmak amacıyla farklı şehir ve bölgelerden Meşhed’e geldiklerini belirtti.
İran, 2017’nin Aralık ayı sonlarında, fiyatlardaki artışı ve yaşam koşullarındaki bozulmayı protesto etmek amacıyla 80’den fazla şehrinde gerçekleşen eylemlere tanıklık ederken Meşhed, söz konusu eylemlerin başlangıç noktası oldu. Ülkede olayların sona ermesi ile birlikte hükümet, muhalifleri, orta sınıfın başını çektiği protestoları alevlendirmekle suçladı.
İran’ın sanayileşmiş en büyük 5 şehrinden biri olan Meşhed, aynı zamanda önemli bir turizm merkezi. Bununla birlikte şehir, ABD’nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle kötüleşen ekonomik krizden de olumsuz şekilde etkileniyor.

Öte yandan göstericilerin bir araya gelmesinin nedenine ilişkin çelişkili bilgiler, Horasan Vilayeti Güvenlik ve Siyasi İşler Direktörü Muhsin Seyyah’ın İran televizyonu tarafından aktarılan açıklamalarından sonra ortaya çıktı. Seyyah, “Yurtdışıyla bağlantıları olan ve mahkeme binası önünde yasadışı gösteri düzenlemek için toplanan bir dizi rejim karşıtı unsur tutuklandı” ifadelerini kullandı. Seyyah ayrıca tutukluları, kamuoyunu rejime karşı kışkırtmaya ve protestolarla güvenliği sarsmaya çalışmakla suçladı.

Güvenilir kaynaklar, resmi haber ajanslarının aksine iki ay önce genel olarak İran sokağına ve İran’daki iç durumun değişmesini isteyen eylemcilere ve aydınlara hitap eden bir bildiriyi imzalayan 14 sivil aktivistten birine verilen hapis cezasını protesto etmek amacıyla Meşhed Şehir Mahkemesi önünde toplanan eylemcilerin tutuklandığını belirttiler.
Bildirinin bir kısmı bazı internet sitelerinden yayınlandı. Kamuoyu, eylemciler ve aydınlara hitap eden bildiride, Anayasa’da köklü değişimler yapılması ve İran Dini Lideri Ali Hamaney’in istifa etmesi için sahaya inilmesi çağrısı yapılıyor. Bildiride ayrıca ülkedeki durumu kötüleştiren ve reformu engelleyen “sistematik ve sorumsuz bir tiranlığın olduğuna” işaret ediliyor.
Elde edilen ilk bilgilere göre yetkili makamlar, Meşhed Şehir Mahkemesi önünde, 13 Haziran’da yayımlanan bildiriye imza atanlardan biri olan aktivist Kemal Caferi Yezdi’nin hapis cezasına çaptırılması kararına karşı protesto gösterisi düzenleyen yaklaşık 10 gösterici tutuklandı.
Tutuklamalar, bildirinin yayınlanmasının ardından eylemcilerin kimliği bilinmeyen bazı güvenlik görevlileri tarafından taciz edildiklerini belirtmelerinin ardından yaşandı.

Olayın ardından İranlı 14 aktivist tarafından imzalanan, İran Dini lideri Hamaney’in görevinden istifa etmesi ve Velayet-i Fakih rejiminin değişmesini talep eden bir bildiri daha yayımlandı.
İmzacıları kadın aktivistlerden oluşan ve mevcut siyasi sisteme karşı sivil taleplerde bulunma konusundaki kararlılığın altı çizilen bildiride “cinsiyetçi ayrımcılığa” şiddetle karşı çıktıkları ve “kadın karşıtı” olmakla suçladıkları rejimin “kadınların insani değerlerini ortadan kaldırdığı” vurgulandı.

Velayet-i Fakih sisteminin “kadınların başlıca insan haklarından mahrum bırakılmasına” yol açtığı belirtilen bildiride, “cinsiyetçi ayrımcılığa karşı çıkanların istismar, hor görülme, işkence, hapis ve infazla karşı karşıya kaldığına” işaret edildi.
İranlı kadın aktivistler tarafından yayımlanan bildiri, son birkaç gün içinde dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Bildiride, ekonominin bozulma nedenleri ve ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının sıkılaştırılmasına yol açan rejimin tutumlarına ilişkin kamuoyu bilgilendirildi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.