​İşkence sebebi ile eski Sudan İstihbarat Başkanı’nın ABD’ye girişi yasaklandı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Ağustos 2019 | Perşembe 16:09

Washington yönetimi, eski Sudan Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı (NISS) Başkanı Salah Kuş’u işkence yapmakla suçlarken, Kuş’un ABD’ye girişini yasakladı.
AFP’de yer alan habere göre, Sudan’da Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in görevinden azledilmesi ve Askeri Geçiş Konseyi’nin (AGK) iktidarı ele almasının ardından Kuş, geçtiğimiz Nisan ayından İstihbarat Başkanlığı’ndan istifa etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Salah Kuş’un İstihbarat Başkanlığı sırasında işkenceye izin verdiğine dair bakanlığın bilgi sahibi olduğunu duyurdu. Pompeo konuya ilişkin açıklamasında, Sudan’ın eski NISS Başkanı, eşi ve kızının ABD’ye girmesinin uygun olmadığını söyledi.
Mike Pompeo açıklamasında, Hartum’a, Sudan’ı siyasetçilerin yöneteceği ve özellikle insan hakları konusunda Beşir rejiminden farklı bir geçiş hükümeti için çağrıda bulundu.

Sudan basının yer alan haberlere göre, mühendislik eğitimi alan Kuş, Beşir’i iktidara getiren 1989 darbesinden bu yana İstihbarat Servisi’nde görev yaptı.
İstihbarat Başkanlığı görevinin ilk dönemi 2009 yılına kadar sürdü. Bu dönemde NISS, hükümet ve medya muhaliflerini hedef alan bir birim haline geldi.
Salah Kuş, Beşir’e karşı darbe planı yapmakla suçlanıp hapse gönderilirken, ancak onu suçlu gösterecek net bir kanıt bulunamadı. Ömer el-Beşir o dönem Kuş’u affederek tekrar NISS’ın başına getirdi.
Uluslararası Af Örgütü, Askeri Geçiş Konseyi’ne, Beşir rejiminin son haftalarında göstericilere düzenlenen kanlı saldırılardan ötürü Kuş ve ekibine soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü bölge direktörü Sarah Jackson geçtiğimiz Nisan ayında, Sudan’ın yeni yönetiminden, Salah Kuş’un son dört ay içerisinde protesto gösterilerinde ölen onlarca insan üzerindeki etkisinin araştırılmasını istedi.
Savcılar, eski İstihbarat Başkanı’nı gözaltına almaya çalıştıklarını söyledi.
Öte yandan Sudan, modern tarihinin en büyük hadiselerinden birine tanıklık etmeye hazırlanıyor. Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile AGK arasında, geçiş dönemini başlatacak ve geçici hükümetin kurulmasının önünü açacak bir anayasa bildirisi ve siyasi sözleşme imzalanacak. Anlaşmanın Cumartesi günü en az 8 devlet başkanı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı’nın yanı sıra Arap ve Batılı liderlerin katılacağı resmi törenle imzalanması bekleniyor.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.