​İsrail Hamas memurlarına yardım yapılmasını istemiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Haziran 2019 | Pazar 21:23

İsraililli yetkililer Katar’ın her ay Hamas memurları için yaptığı 5 milyon dolarlık yardımın bölgeye girmesini engelledi ve Hamas’ı yanıcı balonları İsrail’e gönderilmesini durdurmaya çağırdı.
Bu çağrı iki tarafın Gazze’de yeniden ateşkes müzakerelerinin başlamasından önce geldi.
Hamas, yaşanan ekonomik kriz ve karşılaşacağı eleşitiriler nedeniyle Katar fonunun bölgeye girmesinde ısrar ediyor. Geçen yılın sonunda Hamas, İsrail’in onayıyla Katar fonlarını almıştı. Ancak daha sonra fon transferi tamamen durdu ve İsrail bu ay yeniden fon transferine devam etmeden önce Gazze’de gerginliğin artmasına neden oldu.
Katar elçisi Muhammed el-İmadi, Gazze Şeridi’ne 100.000 muhtaç aileye dağıtmak üzere 10 bin dolarla girdi ancak Hamas memurlarına vermek üzere maaşlar için para istedi ve fonların sadece ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını reddetti. Bu durumda paranın dağıtılması durdu. Bir kaç gün sonra Hamas, paranın bir kısmını almayı kabul ederek 6 milyon doları 60 bin aileye dağıttı. Kalan 4 milyon dolar ise Hamas memurlarına dağıtılmak üzere Gazze’de bir bankaya yatırıldı.
Ateşkesten önce İsrail bu fonun Hamas’a verilmesini reddetti. Hamas komutanlarından Yahya Sinvar ise ateşkese dönmeden önce yanıcı balonların durdurulmasını kabul etmedi. Görüşmeler neredeyse başarısız olmak üzereyken son anda Yahya Sinvar’dan yeşil ışık geldi ve anlaşmaların başlamasına izin verdi. Ancak İsrail şimdiye kadar Hamas’a fon transferi yapılmasını reddetti.
Hamas ya da Filistinli gruplar İsraille yeni anlaşmanın peşine düşmediler. İsrailli yetkili Hamas ile yanıcı balonlar konusunda bir anlaşmaya varıldığını onayladı. Yetkili, BM ve Mısır’dan gelen talebe cevaben, Hamas’ın İsrail’e karşı şiddet eylemlerini durdurmasının ardından balık avlanma sahasını 15 mile çıkaracağını belirtti ve” eğer Hamas bu anlaşmaya uymazsa yaptırımlar geri dönecektir” dedi. Anlaşma Perşembe günü 30 yangına neden olan yanıcı balonların gönderilmesinin ardından geldi.
İtfaiyeden yapılan açıklamaya göre yanıcı balonlar Pazar gününden bu yana 100 yangına neden oldu. Bu yangınlarla ilgili herhangi bir yaralı bulunmadığı yangınların çoğunun tarım arazileri ve otlaklarda meydana geldiği belirtildi. Bu yangınlar geçtiğimiz hafta önemli ölçüde arttı.
Mısır müzakere heyetinin anlaşmayı garanti altına almak için bu hafta Gazze’ye gelmesi bekleniyor. Filistinli liderler İsrail ile yeni bir anlaşma olmadığını belirtti ve işgal rejiminin BM ve Mısır arabulucuğunu dışladığını söyledi.
Öte yandan, Hamas hareketinin sözcüsü Hazım Kasım, Mısır güvenlik delegasyonunun ateşkes ve Gazze’deki kuşatmanın kırılması konusunu görüşmek üzere bu hafta Gazze’yi ziyaret edeceğini söyledi.
Ateşkes anlaşmaları aylardır yürürlükte kaldı. Her iki tarafda birbirini anlaşma maddelerini uygulamakta yavaş davranmakla suçladı ve anlaşmada daha geniş bir çerçevesi olan ikinci merhaleye gidilemedi. İsrail, Filistin tarafından yanıcı balonların durdurulması ve eylemlerde şiddetin sonlandırılmasını istereken Gazze tarafı Katar mallarının bölgeye girmesi ve balık avlanma sahasının 15 mile çıkartılmasını talep ediyor.
İsrail, Filistin tarafından yanıcı balonların durdurulması ve eylemlerde şiddetin sonlandırılmasını istereken Gazze tarafı Katar mallarının bölgeye girmesi ve balık avlanma sahasının 15 mile kadar çıkarılmasını istiyor.
Bu aşama başarılı olursa, geçilecek olan diğer bir aşamada mahkum değişim anlaşması, Batı Şeria’ya güvenli bir geçiş ve bir liman dahil olmak üzere altyapı projelerinin inşasını içerebilir. Ancak şu ana kadar uygulanan şey, balıkçılık alanını genişletmek ve para ve yakıt getirmekle sınırlı kalmış durumda.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.