​Norveç polisi, cami saldırısını “terörist girişim” olarak değerlendirdi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Ağustos 2019 | Pazartesi 09:10

Norveç polisi dün başkent Oslo yakınlarındaki bir camide düzenlenen ve bir kişinin yaralandığı silahlı saldırıyı “terörist saldırı girişimi” olarak niteledi.
Oslo Emniyet Müdür Yardımcısı Rune Skjold gazetecilere yaptığı açıklamada, “Topladığımız veriler, saldırganın radikal eğilimlere sahip olduğunu gösteriyor. Yabancı karşıtı olduğu ve terörü yaymak istediğine dair tutumları var” ifadelerini kullandı.

Norveç polisi dün akşam Oslo yakınlarındaki bir evde, camide ateş açan silahlı adamın yakını olan bir kadının cesedinin bulunduğunu açıkladı.
Silahlı saldırı Oslo’nun batısındaki Baerum kentindeki Nur İslam Merkezi’nde gerçekleşt. Aldırıda ölen olmadı. Ancak camideki yaşlı bir adam hafif şekilde yaralandı.

Polis, yaralanma vakasının silahlı kişinin açtığı ateş sonucu mu yaşandığını yoksa polisin silahlı saldırganı etkisiz hale getirmek amacıyla açtığı ateşten mi kaynaklandığını belirlemek için henüz çok erken olduğunu bildirdi.

Polis ayrıca şüpheliyle ilişkili yerler ve adreslerin arandığını, şüphelinin Baerum’da yaşadığı evde bir kadın cesedi bulunduğunu açıkladı. Emniyet Müdür Yardımcısı Skjold, dün düzenlediği basın toplantısında, “Şüpheli bir ölüm olduğunu düşünüyoruz… Cesedi bulunan kadının bugün sabah saatlerinde tutuklanan adamla ilişkili olduğu ortaya çıktı” ifadelerini kullandı. Saldırgan ile ölen kadın arasında “aile bağı” olduğuna dikkati çeken Skjold, “Davayı olası bir cinayet davası olarak araştırıyoruz. Genç yaşlardaki kadının cesedi, polis tarafından camideki saldırıya yönelik araştırma kapsamında eve girdiğinde bulundu” dedi. Saldırganın halen hastanede, tedavi altında olması sebebiyle henüz sorgulanmadığını belirten Skjold, şüphelinin kendisini savunmak için herhangi bir avukat istemediğini de sözlerine ekledi.

Polisin şüphelinin internet faaliyetlerini araştırdığını söyleyen Skjold, şüphelinin sosyal medyadan ve tartışma forumlarından çok sayıda mesaj yayınladığını ve olaydan birkaç saat önce TV2 kanalının mart ayında Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrindeki iki camiyi hedef alan silahlı saldırılarla ilgili yayınından sonra saldırıları öven mesajlar yazdığının ortaya çıktığını söyledi.
Norveç Başbakanı Erna Solberg ise yaptığı açıklamada olaydan etkilenenlerin hislerini paylaştığını belirterek “Herkes camiye, kiliseye veya başka bir ibadethaneye güvenli bir şekilde gidilebilmeli” diye konuştu.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.