​Tahran’da Kürt asıllı İngiliz vatandaşı tutuklandı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Ağustos 2019 | Perşembe 16:07

İngiliz basını ailesinden aldığı bilgiye göre İran, Kürt asıllı İngiliz akademisyen ve antropolog Kamil Ahmedi’yi tutukladığını duyurdu.

Tutuklamadan veya aleyhindeki suçlamalardan kimin sorumlu olduğu belli değil, ancak Ahmedi’nin eşi Şafak Rahmani, BBC’ye yaptığı açıklamada İran yargısının Ahmedi’yi bir aydır gözaltında tuttuğunu söyledi.

Şafak Rahmani, İran güvenlik güçlerinin Tahran’daki evine baskın düzenleyerek kimliği dahil olmak üzere tüm belgelere el koyduğunu belirtti.
Kürdistan İnsan Hakları Ağı, Ahmedi’nin, tutuklanmasının üçüncü gününde, tutuklama yerinden bahsetmeden eşinin avukatla bir telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

Ahmedi yıllardır İran’da yaşıyor ve erken evlilik, çocuk işçiliği ve sünnet konusunda İran’da hüküm sürmüş milletler üzerinde araştırma yapıyor.
Tahran daha öncede İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe’ı casusluk suçlamasıyla üç yıldan fazla hapis cezasına çarptırmıştı.
İran ile İngiltere arasındaki ilişkiler, aleyhindeki suçlamaları reddeden Zaghari Ratcliffe’ın tutuklanmasından kaynaklanıyor.

İran çifte vatandaşlığı tanımıyor ve şu anda İran asıllı ABD, Fransa ve İngiltere vatandaşlarından tutukladıkları kişiler var.
İran Dışişleri Bakanı Mahmud Cevad Zarif, New York’a yapmış olduğu son ziyaretinde mahkum takası önerisinde bulunmuştu. Ancak teklif, İran’ın Zaghari Ratcliffe’ı mahkum takas girişiminin bir parçası olduğunu inkar etmeden önce eski İngiliz Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın sert eleştirisi ile karşılandı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.