​Zarif: ABD, Körfez bölgesini ‘tutuşmaya hazır bir kibrit kutusuna’ dönüştürdü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Ağustos 2019 | Pazartesi 20:20

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’yi Körfez bölgesini ‘tutuşmaya hazır bir kibrit kutusuna’ dönüştürmekle suçladı.
Reuters tarafından aktarıldığına göre Zarif bir televizyon kanalına verdiği demeçte şunları söyledi:
“Körfez su yolu dar ve yabancı donanma gemilerinin varlığını artırmasıyla daha güvensiz hale gelecek. Bölge tutuşmaya hazır bir kibrit kutusu haline geldi. Çünkü ABD ve müttefikleri onu silahlarla dolduruyor.”

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri de uluslararası suların, kuzey-güney kıyılarının ve Hürmüz Boğazı’nın güvenliğinin İran’ın kırmızı çizgisi olduğunu duyurdu.
IRNA haber ajansının haberine göre Cihangiri, Türkmenistan’ın Türkmenbaşı şehrinde düzenlenen Birinci Hazar Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:
“Uluslararası suların, kuzey-güney kıyılarının ve Hürmüz Boğazı’nın güvenliği İran’ın kırmızı çizgisidir. Basra Körfezi’ndeki yabancı askeri güçler, istikrarsızlığı ve gerginliği artırıcı bir faktördür.”

Körfez’deki yabancı kuvvetlerin varlığının gerginlik ve istikrarsızlık nedeni olduğunu vurgulayan Cihangiri, ABD’nin nükleer anlaşmadan yasa dışı bir şekilde çıkmasının Washington’ın uluslararası anlaşmalara uymadığının açık bir kanıtı olduğuna işaret etti.
Cihangiri ayrıca açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran’ın nükleer anlaşma çerçevesinde Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na bağlılığını defalarca ilan ederken, ABD İran’a adaletsiz ve insanlık dışı bir ambargo uyguluyor. Bölgede gerginlik ve istikrarsızlık yaratmak için Körfez’deki varlığını güçlendiriyor.”


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.