’12 Eylül’ün medya, iş dünyası ve yargı ayağına dokunulmadı’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Eylül 2017 | Çarşamba 07:45

12 Eylül darbesinin başta medya olmak üzere iş dünyası ve yargı ayağına dokunulmadığını belirten Memur-Sen, darbeci zihniyetin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), 12 Eylül 1982 tarihinde gerçekleştirilen darbenin yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Bütün darbe süreçlerinde binlerce kişinin cezaevlerine doldurulup, işkencelerden geçirildiğinin belirtildiği açıklamada, darbe sistematiğinin en kanlılarından birinin 12 Eylül darbesi olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Darbe sistematiğinin en kanlılarından olan 12 Eylül’ün en temel özelliği devletin ruhunu tümüyle darbeci anlayışla inşa etmiş olmasıydı. Defalarca değiştirilmesine rağmen anayasaya sinmiş bu ruhtan arınabilmiş değiliz. Mevzuattan müfredata, bürokrasiden devlet felsefesine kadar bu ruh Demokles’in kılıcı gibi başımızın üzerinde sallanıp durmaktadır. Şüphesiz, 16 Nisan referandumuyla kararlaştırılan ve 2019’da tam anlamıyla geçilecek olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle darbeci zihniyet iyice geriletilmiş olacaktır.” denildi.

“12 Eylül’ün başta medya olmak üzere iş dünyası ve yargı ayağına dokunulmadı”

Darbeler olmasa da darbeci anlayışın beslendiği değerlerden kurtulmak için bürokratik sistemde değişikliğin yeterli olmadığının bildirildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Tam bir arınış ancak darbenin arkasındaki emperyalizmden içerideki etkenlere kadar darbe sistematiğini harekete geçiren bütün faktörlerle hesaplaşmaktan geçmektedir. 12 Eylül darbecileriyle yargı önünde geç hesaplaşıldığı için darbeciler maalesef hak ettikleri cezayı almadılar. Yanı sıra 12 Eylül’ün psikolojik ayağını yürüten başta medya olmak üzere iş dünyası ve yargı ayağına dokunulmadı. 12 Eylül’de darbenin dış bağlantısına karşı da güçlü bir koruma geliştirilemedi. Bütün bunların sonucunda emperyalizmin ‘Bizim çocuklar’ dediği tetikçiler önce 28 Şubat’ta sonra da 15 Temmuz’da milli iradenin karşısına çıktılar.”

“Mücadele edilmesi gereken en önemli etken darbe sistematiğinin dış merkezidir”

Mücadele edilmesi gereken en önemli etkenin darbe sistematiğinin dış merkezi olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Darbe sistematiğinin son halkası olan 15 Temmuz, milletin destansı karşı koyuşuyla püskürtüldü ancak emperyalizm oyunlarına devam ediyor. Her gün içerde yeni ihanet partnerleri üretmeye çalışırken bir yandan da küresel bir kuşatmayla millet iradesini boğmaya çalışıyor. Artık görülmelidir ki ihanetin yerel ayağı bir ihanet taşeronundan ibarettir. İçerdeki hainlere odaklanıldığı kadar dışardaki oyunlara karşı da uyanık ve tedbirli olunması gerekmektedir. Emperyalizmin üzerinde operasyon yapabildiği bir ülke olmaktan çıkarılması için Türkiye’nin dış bağımlılıklarının azaltılması veya tümden ortadan kaldırılması ve zayıf noktalarının güçlendirilmesi gereklidir.” şeklinde kaydedildi.

Son olarak açıklamada, “Bu vesileyle 12 Eylül darbe girişimini, arkasındaki dış merkezi ve her darbede karşımıza çıkan ihanet taşeronlarını bir kez daha lanetliyor, her darbede darbecilerin karşısında ve milletin yanında duran, 15 Temmuz’da meydanlara ilk inen Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olarak bundan sonra da millet iradesini boğmaya kalkan her türlü güç ve girişimin karşısında durma kararlılığımızı yineliyoruz.” ifadeleri kullanıldı. (İLKHA)

Fetih Medya

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.