2017 DGS tercihleri ne zaman başlayacak? ÖSYM boş kontenjanlar…

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Eylül 2017 | Salı 09:14

Binlerce öğrenci lisans tamamlamak için girdiği DGS sınavının sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih işlemleri büyük merak konusu oldu. Peki 2017 DGS tercihleri ne zaman başlayacak? ÖSYM üniversite boş kontenjan listesini hazırladı mı? İşte detaylar…

2017 DGS tercihleri için geri sayım başladı. Dikey Geçiş Sınav sonucunun açıklanmasının ardından öğrenciler gözünü ÖSYM DGS tercihlerine çevirdi. Peki DGS tercih işlemleri ne zaman başlıyor? Binlerce öğrenci lisans tamamlamak içik girdiği DGS’nin ardından üniversite boş kontenjan listesi büyük merak konusu oldu. İşte Dikey Geçiş Sınavı tercih tarihi ve tüm detayları

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Öğrenciler DGS tercihleri için özünü ÖSYM’ye çevirirken henüz resmi bir açıklama gelmedi. Eylül ayı içerisinde belli olacak olan DGS tercihleri ile ilgili tüm detayları haberimizden bulabilirsiniz.

DGS TABAN TAVAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

TERCİHLER NASIL OLACAK?

ÖSYM tarafından belirlenen tarih aralığında DGS tercih işlemleri yapılabilecek. Tercih işlemini yapan adaylar, tercih süresi içinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Adayların tercih için toplam 30 tercih hakkı bulunuyor. 30 tercih hakkının tamamının adaylar tarafından doldurulma zorunluluğu bulunmuyor.

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir. 2017-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2017-2018 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir. ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

 

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.
Anahtar Kelime: ,

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.