AB, Suriyeli mültecilere nakit para kartı dağıtacak

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Eylül 2016 | Perşembe 16:09

AB, Türkiye’de kamp dışında yaşayan 1 milyon Suriyeli mülteciye temel ihtiyaçlarını karşılamaları için nakit para kartı dağıtacak.
Avrupa Birliği (AB) yetkililerinden edinilen bilgiye göre, AB, 2017’nin ilk çeyreğine kadar Türkiye’deki kamplar dışında ikamet eden 1 milyon mülteciye, ailedeki her birey için 100 lira yüklü nakit para kartı verecek. Söz konusu karta, programın bitimine kadar her ay para yüklenecek.

Yetkililerin, “Emergency Social Safety Net (ESSN)/Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı” olarak açıkladığı projenin bütçesi 348 milyon avro. Programda öncelik, en dezavantajlı mültecilere verilecek.

Kartın Kimlere Verileceği Tespit Edilecek

Türkiye’nin dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunun altını çizen yetkililer, projenin Türkiye’nin gelişmiş sosyal yardım programları ile finansal hizmetleri gibi avantajları sebebiyle burada gerçekleştirildiğini belirtti.

Söz konusu çalışmada mülteciler Türkiye makamlarına başvuru yapacak, değerlendirmenin ardından kartın kimlere verileceği tespit edilecek. Başvurusu reddedilenlerin itiraz etmeleri durumunda ise Avrupa Komisyonu yetkilileri inceleme yapacak.

Bu kartlarla Suriyeliler, gıda, ilaç, ulaşım ve barınma gibi her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Programın Türkiye’deki paydaşları ise Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı.

Eğitim İçin Ek Destek

Program çerçevesinde ayrıca, eğitime destek amacıyla şartlı nakit transferleri yapılması planlanıyor. Öğrencinin kız veya erkek olması ve gideceği okulun türüne göre verilecek ek yardımlarla mülteci çocukların eğitim oranının arttırılması hedefleniyor.

AB’nin Türkiye’deki mültecilere yapacağı 2016-2017 dönemi 3 milyar avroluk yardımın bir parçası olan proje bütçesinin ilerleyen süreçte 1 milyar avroya ulaşması bekleniyor

Fetih Medya / Haber Merkezi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.