ABD Afrin konusunda kıvırmaya başladı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Ocak 2018 | Çarşamba 02:03

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Afrin’deki PYD/PKK unsurlarını desteklemediklerini ve onları DAEŞ ile mücadele operasyonlarının parçası olarak görmediklerini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Afrin’deki PYD/PKK unsurlarını desteklemediklerini ve onları DAEŞ ile mücadele operasyonlarının parçası olarak görmediklerini açıkladı.

‘ONLARLA HİÇBİR İŞİMİZ YOK’

Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, Afrin’de bulunan PYD/PKK unsurlarına ilişkin, “Onları DAEŞ mücadele operasyonlarımızın parçası olarak kabul etmiyoruz. Onları desteklemiyoruz ve onlarla hiçbir işimiz yok.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Afrin’de verdiği bir destek veya eğitim olmadığına işaret eden Binbaşı Galloway, “SDG alanlarının dışındaki unsurlar, bizden herhangi bir eğitim-tavsiye-destek almıyor. Desteklediğimiz gruplar özellikle DAEŞ karşıtı operasyonlara katılan gruplardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Afrin’e muhtemel operasyonlarının da parçası olmadıklarını aktaran Galloway tüm tarafları, gerginliği tırmandıran adımlardan kaçınmaya teşvik ettiklerini kaydetti.

Gün içerisinde AA muhabirine açıklama yapan ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon ise Türkiye’nin Afrin’e muhtemel bir operasyonunda, koalisyonun oradaki PYD/PKK unsurlarını destekleyip desteklemeyeceği sorusuna “Afrin operasyon alanımız değil. Başta Ebu Kemal’in Kuzeyi ve Fırat Nehri’nin doğu yakasındaki alanlar olmak üzere, Orta Fırat Vadisi boyunca kalan ceplerde DAEŞ’ı yenmek üzere ortaklarımıza destek veriyoruz.” yanıtını vermişti.

 

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.