ABD Katar’da konuşlu B-52 uçağı ile Afganistan’ı vurdu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Eylül 2017 | Perşembe 00:38

Afgan yerel medyasından edinilen bilgilere göre, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-52 tipi ağır bombardıman uçağı Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar ilinde DAEŞ’in varlık gösterdiği bölgelere hava saldırısı düzenledi.

Düzenlenen hava saldırısında can veya mal kaybı yaşanıp yaşanmadığı konusunda bilgi vermeyen yerel kaynaklar, ABD’nin Kabil hükümeti güçlerini sahada daha fazla desteklemeyi hedeflediğini belirtti.

B-52’ler Katar’da konuşlu

ABD Hava Kuvvetleri Afganistan’ın da dahil olduğu çatışma bölgelerine yönelik askeri operasyonlarda kullanmak üzere 2016 yılında Katar’a B-52 bombardıman uçakları konuşlandırmıştı.

DAEŞ hava saldırısına ait görüntüleri yayınladı

Öte yandan DAEŞ’e bağlı Amak Ajansı ABD’nin Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar ilinde düzenlediği hava saldırısıyla ilgili görüntüler yayınladı. Yayınlanan görüntülerde ABD’ye ait B-52 net bir şekilde görüntülenirken, bombardıman uçağı tarafından hedef alınan bölgeler görüntülere yansıyor.

DAEŞ tarafından yayınlanan görüntüler:

Fetih Medya

Fetih Medya

Fetih Medya

DAEŞ’e bağlı Amak Ajansı’nın saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada ise bölgede bir can kaybının yaşanmadığı ifade edildi.

Yakıt ikmali yapılmıştı

Afganistan’ın en bilinen televizyon kanalı olan TOLO News’de 2 Eylül tarihinde yer alan bir haberde ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-52 ağrı bombardıman uçağınının Afganistan üzerinde yakıt ikmali yaptığı anların görüntüleri paylaşılmıştı.

Fetih Medya
Afganistan üzerinde B-52’ye yakıt ikmali yapılıyor

B-52 bombardıman uçağıyla uzun bir aradan sonra ülkede hava saldırısı düzenleyen ABD’nin B-52’leri ülkede daha aktif bir şekilde kullanmayı planladığı düşünülüyor.

2001’de aktif olarak kullanıldı

ABD Afganistan işgalinin başladığı 2001 yılında Taliban ve El Kaide’ye ait mevzilerin hedef alınmasında ve Tora Bora operasyonlarında B-52 ağır bombardıman uçaklarını aktif bir şekilde kullanmıştı.

Fetih Medya
Afganistan işgali başladığı dönemde saldırı düzenleyen bir B-52 (2001)

Kaynak: Mepa News

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.