ABD medyasının S-400 korkusu gerçek oldu! Erdoğan Trump’ı ikna etti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Haziran 2019 | Pazar 11:24

Başkan Erdoğan’ın G20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Donald Trump’ı S-400’lerle ilgili ikna edebileceğini yazan ABD basınının öngörüsü gerçek oldu. Görüşmede Başkan Erdoğan ile iyi geçindiğini söyleyen Trump, ABD’de bazı kesimlerin Türkiye’nin S-400 sistemini kullanması halinde Rusya’nın F35’lerin sistemine erişim sağlayabileceğini savunduğunu aktararak bu konuda Türkiye’ye haksızlık edildiği görüşünü taşıdığını belirtti.

ABD merkezli Bloomberg gazetesi, Başkan Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın G20 Zirvesi’ndeki görüşmesinden önce Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alması konusunda 3 farklı yaptırım paketini gündeme getiren bir haber yapmıştı. Haberde Trump’ın Başkan Erdoğan’la görüşmeden bir karar vermek istemediği kaleme alınmıştı. Başkan Erdoğan’ın Trump’ı Türkiye’ye yaptırım konusunda kurmaylarından farklı düşünmeye iterek S-400’lerin satın alınmasıyla ilgili ikna edebileceği dile getirilen haberdeki öngörü gerçek oldu.

“TÜRKİYE’YE HAKSIZLIK YAPILIYOR”

ABD Başkanı Trump, G20 Liderler Zirvesi’nin sonunda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Rusya’dan S400 hava savunma sistemi alması halinde yaptırımlara maruz kalıp kalmayacağı yönündeki soruya Türkiye’nin ilginç bir vaka olduğu yanıtını verdi.

Başkan Erdoğan’ın çetin biri olduğunu, öte yandan Erdoğan ile iyi geçindiğini ifade eden Trump, Türkiye’nin eski ABD Başkanı Barack Obama’nın başkanlığı döneminde defalarca talep etmesine rağmen patriot satışına onay verilmediğini vurguladı.

“Ona (Erdoğan) adil davranılmadığını düşünüyorum.” diyen Trump, ABD yönetiminin Türkiye’ye önce patriot füzelerini satmak istemediğini ancak daha sonra satmak istediğinde ise Türkiye’nin başka bir sistem satın almış olduğunu hatırlattı. Trump, konuya ilişkin, “Yani bu karmaşık bir anlaşma. Üzerinde çalışıyoruz. Ne yapabileceğimize bakacağız.” dedi.

Trump, Türkiye’nin S400 için Rusya’ya başvurduğunu ve bu ülke ile anlaşma yaptığını belirterek Türkiye’nin çok büyük miktarda ödeme yaptığını anlattı. Trump, anlaşmanın ardından ABD’de bazılarının, Türkiye’nin bu sistemi (S400), NATO sistemi olmadığı için kullanmasını istemediklerini dile getirdiğini söyledi.

“TÜRKİYE’YE HAKSIZLIK YAPILIYOR”

ABD Başkanı, Türkiye’nin ABD’den 100 F35 uçağı satın aldığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şimdi çok yüklü ödeme yapılan uçakların teslim edilmesini istediğini, ancak ABD’de bazı kesimlerin Türkiye’nin S400 sistemini kullanması halinde Rusya’nın F35’lerin sistemine erişim sağlayabileceğini savunduğunu aktardı. Donald Trump, bu konuda Türkiye’ye haksızlık edildiği görüşünü taşıdığını belirtti.

Trump, “Dürüst olmak gerekirse bu aslında gerçekten Erdoğan’ın hatası değil. Siz şimdi ‘Donald Trump Türkiye’yi seviyor.’ diye flaş haber yapacaksınız. Diyeceksiniz ki ‘Donald Trump, Türkiye’nin yanında.’ Hayır. Ben ülkemizi seviyorum.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’YE KARŞI ADİL OLMAK ZORUNDASINIZ”

ABD Başkanı Trump, G-20 Liderler Zirvesi kapsamında Başkan Erdoğan ile görüşmesinin öncesinde Türkiye’nin S400 savunma sistemini alması halinde ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayıp uygulamayacağı yönündeki soruya, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadı.” demişti.

Trump, S400 konusunun karışık bir mesele olduğunu ifade ederek farklı çözümler arandığını söylemişti.

Başkan Erdoğan da G20 Liderler Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği görüşme öncesi yaptığı açıklamada, iki ülke arasında ciddi ivme yakalandığına işaret ederek iş birliği alanlarından biri olan S400’lerin sevkiyatıyla ilgili mutabakata varılan yol haritasının devamını şu anda izlediklerini vurgulamıştı.

Füzenin ortak üretimi başta olmak üzere teknoloji transferini de içerecek şekilde ilerletilmesinin Türkiye açısından öncelik taşıdığını dile getiren Erdoğan, “Şu anda öyle zannediyorum ki gözler bu işin sevkiyatıyla ilgili olan sürecin içerisinde de zaten bunda mutabakatımızda herhangi bir aksama söz konusu değil.” demişti.

Başkan Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi’nin ardından düzenlediği basın toplantısında ise “(S400) Teslimat sürecindedir ve teslimat sürecinde olan böyle bir sözleşmeyi inkar etmemiz Türkiye gibi bir devlete yakışmaz. Bu iş bitti.” açıklamasında bulunmuştu. Yaptırım konusuna ilişkin, Trump’ın bugün bu konuya açıklık getirdiğini belirten Erdoğan, “Böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk.” ifadesini kullanmıştı.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.