ABD, PKK’nın anarşist müttefiğine ‘terörist’ dedi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Eylül 2017 | Çarşamba 08:41

ABD, PKK’nın Suriye’de işbirliği yaptığı anarşist grup Antifa için ‘yerel terörist’ ifadesini kullandı.

Suriye’de PKK ve MLKP saflarına katılan anarşist Antifa hareketi ABD’yi endişelendirdi. ABD güvenlik kurumları ülkedeki anarşist Antifa için ilk kez “Yerel Terörist” ifadesini kullandı.
Politico Dergisi’nin ele geçirdiği FBI yazışmaları ve gizli belgelerine göre, İç Güvenlik Bakanlığı Antifa‘yı “Yerel Terörist” olarak tanımlıyor. ABD güvenlik kurumlarının daha önce de eyalet yetkililerini bu gruba karşı uyardığı ortaya çıktı. İç Güvenlik Bakanlığı ve FBI ortaklığında hazırlanan 2016 tarihli bir istihbarat analizinde de, polise, hükümet ve siyasi kuruluşlara düzenlenen saldırılardan ve ırkçılık, sosyal adaletsizlik ile faşizm sembollerinden aynı gruplar sorumlu tutuluyor.

PKK ve MLPK ile bağlantılı

Görüşme ve internet kayıtlarına göre, bazı Antifa üyeleri, DAEŞ’e karşı savaşan iki Türkiye merkezli grubun da aralarında olduğu anarşist gruplarla birlikte mücadele ve eğitim için denizaşırı seyahatlere dahi çıkmış.
Politico’nun haberinde bahsedilen, Antifa’nın beraber mücadele ettiği “Türkiye merkezli iki grup” ise PKK ve MLKP. PKK/PYD’nin Suriye’deki askeri yapılanması olan YPG güdümünde kurulan Enternasyonal Özgürlük Taburu genellikle Batı’dan gelen Antifa üyelerinden oluşuyor. PKK’lılar bu taburda askeri eğitim verirken taburun çok sayıda MLKP’li komutanı bulunuyor.
Antifa, ABD’nin DAEŞ’le mücadele adı altında PKK/PYD’ye verdiği üst düzey askeri yardımdan payına düşeni alarak PKK eliyle ağır silahlarla donatıldı. Antifa üyeleri Kobani, Tel Abyad, Münbiç ve Rakka’da PKK ile omuz omuza savaştı.
Fetih Medya

Polis Akademisi uyarmıştı

Polis Akademisi’nin Haziran 2017 tarihli “PKK’nın Bölgesel Terör Ağı” raporunda da Suriye’de savaşan aşırı solcu örgütlerin tehlike potansiyelinden bahsediliyor.
PKK’nın Batılı anarko-komünistlerin katılımına büyük önem verdiğinin belirtildiği raporda konuyla ilgili şu vurgular bulunuyor:
Öngörülü bir bakış açısı Suriye kuzeyinin yakından etkileyebileceği şehirler listesine Berlin’i, Londra’yı ve Viyana’yı da eklemeyi uygun bulacaktır. Rojava çok yakında uluslararası solun meşhur davası haline gelebilir. Hâlihazırda PKK’nın yanında savaşan her çizgiden anarşistin ve Marksist devrimcilerin er ya da geç muhtemel suç bağlantıları ve tehlikeli fikirleriyle Avrupa’ya dönecekleri gerçeğini unutmamak gerekir. Bu yabancı savaşçıların diğer radikal yabancı savaşçılardan daha az tehlike arz ettiğini düşünmek büyük hata olur. DAEŞ’a karşı savaşan Batılı anarko-sosyalist, Marksist veya farklı çizgilerden devrimci yabancı savaşçılar da en az DAEŞ’a veya El-Kaide’ye katılan yabancı savaşçılar kadar Batı’ya ve Batı demokrasilerine tehdit oluşturmaktadır.


İktibas: Mepanews

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.