ABD ve Rusya’nın ‘eş zamanlı’ Deyr ez Zor saldırısı DAEŞ’i geriletti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Eylül 2017 | Perşembe 20:10

5 Eylül’de Rusya tarafından desteklenen rejim güçleri ve yabancı Şii milislerin üç seneden fazla bir süredir DAEŞ kuşatmasında olan Deyr ez Zor kentindeki 137’in tümene ulaşması ve kuşatmanın kırılmasıyla bölgedeki çatışmalar yeni bir boyut kazandı.

Rusya destekli rejim güçlerinin kuşatmayı kırmasının ardından DAEŞ’in Deyr ez Zor kenti ve çevresinde gerilemeye başladığını aktaran yerel kaynaklar, rejim güçlerinin kentteki hava üssüne yönelik kuşatmayı da kırmasının ardından yapılan sevkiyatlar ile birlikte bölgeyi tekrar tamamen kontrol altına almayı planladığını ifade ediyor.

“Rejim güçleri ve Hizbullah omuz omuza”

Deyr ez Zor kentine yönelik düzenlenen saldırılarda Hizbullah ile birlikte hareket eden rejim güçlerine Rusya yoğun hava desteği sağlamakta. Kente yönelik kuşatmanın kırılmasıyla büyük bir başarı sağlayan rejim güçleri ve müttefiği Hizbullah, şimdiden zafer gösterileri yapmaya başladı.

ABD destekli YPG doğudan saldırıyor

ABD tarafından desteklenen, PKK’nın Suriye kolu olan YPG güçleri rejimin kente yönelik kuşatmayı delmesinden sonra Deyr ez Zor’un doğu kırsalından kent merkezine yönelik bir saldırı başlattı ve kısa sürede çatışmasız bir şekilde geniş bir alanı kontrol altına aldı.

YPG güçlerinin ilerlediği güzergah üzerinde yoğun ağır silah atışları düzenlediğini belirten yerel kaynaklar, bölgedeki sivillerin köyleri terk etmek zorunda kaldığını ifade ediyor.

DAEŞ bölgede kaybediyor

İki koldan iki farklı ülke tarafından desteklenen güçlerce saldırı başlatılan Deyr ez Zor ilindeki DAEŞ güçlerinin bir gerileme sürecine girdiğini aktaran yerel kaynaklar, rejim güçlerinin kent merkezi ve kırsalında birçok bölgeyi DAEŞ’ten geri aldığını kaydediyor.

Rusya ve rejimi Deyr ez Zor’a askeri sevkiyatı sürüyor

Rejim güçleri, yabancı Şii milisler ve Rusya’nın kente yaptığı askeri sevkiyatlar devam ederken, bölgede kaydedilmiş bir görüntüde Rus askeri konvoyunun Deyr ez Zor kentine doğru ilerlediği görülüyor.

Fetih Medya

Deyr ez Zor yakınlarında kaydedildiği belirtilen görüntüde Rusya’ya ait savaş uçaklarının da konvoya eşlik ettiği anlaşılıyor. Kaynaklar Rusya ve rejim güçlerinin bölgede yoğun bir askeri sevkiyat yaptığını kaydederken, toplanan güçlerin amacının Deyr ez Zor kentinin tamamının DAEŞ’ten geri almak olduğunu ifade ediyorlar.

ABD ve Rusya’nın arası birkaç kilometre

Öte yandan doğu ve batı hatları olmak üzere iki farklı koldan kente yönelik saldırı düzenleyen ABD ve Rusya destekli güçlerin arasındaki mesafeyse birkaç kilometreye kadar düşmüş durumda.

Bölgede son durum:

Fetih Medya
Kırmızı: Rejim, Sarı: SDG/YPG Siyah: DAEŞ

Kaynak: Mepa News

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.