ABD’de Ulusa Sesleniş Konuşması: “DAEŞ, Topraklarının Neredeyse Yüzde 100’ünü Kaybetti”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 31 Ocak 2018 | Çarşamba 17:48

Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Donald Trump, yılda bir kez düzenlenen ‘ulusa sesleniş’ konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşma, Trump’ın başkanlık koltuğundaki ilk yılını tamamlamasının ardından yapıldı.

DAEŞ’le mücadeleye odaklanan Trump, konuşmasında 2017 yılında verdiği söze atıfta bulundu. Trump ‘DAEŞ’i yeryüzünden silmeyi’ vadetmişti.

ABD Başkanı Trump: “Bir yılın ardından koalisyon güçlerinin DAEŞ’i hezimete uğrattığını, bu katillerin Irak ve Suriye’de elinde tuttuğu toprakların neredeyse yüzde 100’ünü özgürleştirdiğini bir kez daha söylemekten gurur duyuyorum.”

İngiltere merkezli savunma ve güvenlik araştırma kuruluşu IHS Markit, DAEŞ’in kontrol ettiği bölgelerin Ocak 2015’te 90.800 kilometre kare iken Ocak 2018’de 6.759 kilometre kare olduğunu söylüyor.

Araştırma kurumları DAEŞ’in 2015 yılındaki topraklarının yüzde 93’ünü ve Trump göreve geldiğinden bu yana da Trump öncesinin yüzde 89’unu kaybettiğini söylüyor.

Donald Trump, yıllık ulusa sesleniş konuşmasında ABD’deki işsizlik oranını tarihindeki en düşük seviyeye çektiklerini söyledi.


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.