ABD’den sonra onlar da harekete geçti! Terör örgütü ilan edecekler

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Ağustos 2019 | Pazartesi 17:29

Breziya yönetimi, Lübnan Hizbullahı’nı terörist olarak ilan etmeye hazırlanıyor. Ülkenin aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, dış politikasını Trump yönetimiyle hizalıyor.

Bloomberg’de Samy Adghirni imzalı haberde adı verilmeyan fakat konuyla alakalı doğrudan bilgisi olan üç kişinin beyanlarına dayanarak Bolsonaro’nun Donald Trump ile daha güçlü bağlar kurma çabalarının bir parçası olarak Brezilya’nın Hizbullah’ı terör listesine almaya hazırlandığı belirtildi.

Trump ile ticaret anlaşmaları isteyen Brezilya’nın aşırı sağcı yönetimi, dış politikasını ABD ile hizalamaya çalışıyor.

Bu kapsamda Brezilya’nın olası ABD Büyükelçisi ve Devlet Başkanı Bolsonaro’nun oğlu Eduardo da Hizbullah ve Hamas karşıtı açıklamalarla tanınıyor.

İRAN İLE İLİŞKİLERİ ZEDELEYEBİLİR

Ancak bu yönde atılacak bir adım İran ile ilişkileri zedeleyebilir.

Hizbullah’ın müttefiki ve destekçisi İran, Brezilya’dan her yıl 2,5 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiriyor.

Öte yandan Hizbullah’ı direkt hedef almanın ülkede terörü artırabileceği değerlendiriliyor.
KÖRFEZ ZİYARETİ ÖNCESİ KARAR VERİLECEK

Hizbullah’ın terör listesine alınıp alınmayacağına ilikin kararın Bolsonaro’nın Ekim ayındaki örgüt karşıtı iki ülke olan Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ziyaretleri öncesinde açıklanabileceği değerlendiriliyor.
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA
Bloomberg’e bilgilendirme mesajı ulaştıran Brezilya Dışişleri Bakanlığı ise Hizbullah’ı bir terör örgütü olarak görmediklerini ve şimdilik statüsünü değiştirme planları olmadığını söyledi.
Terörle mücadele yasalarının uygulanmasından sorumlu Adalet Bakanlığı ve Federal Polis Başkanlarının ofisleriyse yorum yapmayı reddetti.
Hali hazırda Brezilya, BM Güvenlik Konseyi tarafından etiketlenen grupları terörist olarak görüyor. El Kaide ve DAEŞ bu kategoriye dahil. Brezilya yönetimi, bu örgütlerin üyelerinin ülkeye girişini engelleyebilir, varlıklarını durdurabilir ya da tutuklayabilir.
BOLSONARO BASKI ALTINDA
Brezilya’nın lideri, Hizbullah’ı terör listesine almak konusuda baskı altında ve aynı zamanda istekli. Daha sonra Cumhurbaşkanı seçilen Bolsonaro ile Kasım ayında yapılan toplantıda ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Trump’ın terörizm konusunda Hizbullah’a, Hamas’a veya başkalarına karşı Brezilya ile iş birliğini ilerletmesi gerektiğini söylediğini iletti.
ARJANTİN GEÇEN AY ADIM ATMIŞTI
Geçen ay Arjantin’in Hizbullah’ı terör listesine alması ve bunu yapan ilk Latin Amerika ülkesi olması sebebiyle bu konuda ortam alevlendi.
Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinde yer alan Papalık Katolik Üniversitesi (Pontifícia Universidade Católica de Minas Gerais-PUC Minas) Uluslararası İlişkiler Profesörü ve Terörizm Uzmanı Jorge Lasmar, konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“Brezilya, Hizbullah’ı terörist grup olarak belirleme konusunda uzun yıllardır uluslararası baskı görüyor. İran ve Lübnan gibi Şii nüfusun olduğu ülkelerle geirlim oluşturmanın ciddi sonuçları olabilir.”

WASHINGTON, LATİN AMERİKA’YI BASKI ALTINA ALIYOR

ABD, Latin Amerika ülkelerini İran karşıtı stratejisinin bir parçası olarak Hizbullah’ı kınamaya çağırdı.

Arjantin, 85 kişinin ölümüne sebep olan bir Yahudi toplum merkezi bombardımanının 25. yıl dönümünde Hizbullah’ı terör listesine aldı.

KAYNAK: TİMETÜRK

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.