Afganistan’da Kim, Kaç Askerini Kaybetti – 2017 Savaş Raporu -Tam Metin-

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 31 Aralık 2017 | Pazar 09:40

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi, 2017 yılına ait savaş raporu yayınladı. Taliban ‘2017 Yılındaki Düşman Kayıpları’ ve ‘2017 Sivil Kayıp Raporu’ başlıklı iki çalışma yayınladı.

Taliban resmi sitesinden yayınlanan Düşman Kayıplarını uluslararası güvenlik ilgilisi okurlarımız için Türkçeleştirerek Sivil Kayıp Raporuna ilişkin grafikleri alıntıladık:

“2017 yılının sonuna gelindi. İslam Emirliği Mücahitleri geçen bu süreç zarfında yabancı işgalcilere ve onların Afganistan’daki uşaklarına karşı tam bir cesaret ve sebatla cihat etti.

Tahkimatlarını, müfreze üslerini, komuta merkezlerini, ileri karakollarını ve kontrol noktalarını mükerrer defa hedef alarak coğrafi açıdan genişlediler, ilçeleri özgürleştirdiler, düşman ilerleyişini durdular ve onlara büyük kayıplar verdirdiler.

Mücahitler ulvi cihat ruhuyla savaşırken, geniş oluşumları küçük rakamlarla hezimete uğratırken, şehadet operasyonları ve içeriden saldırılarla korkudan yüreklerini titretip ağır kayıplar verdirirken ve de Allah’ın ilahi desteğini alırken düşmanın morali çökmüş durumda, savaş meydanlarında gerginleştiler ve yerel destek bulamadılar.

Bu yılki cihada ait birkaç istatistik vermek istiyoruz ki bu, yürütülen etkin sürecin ardından elde edilen mümkün olan en doğru şekilde toplandı ve takdim edildi.

-2017 yılı boyunca düşmana karşı toplam 7503 büyük ve küçük saldırı gerçekleştirildi.

-Saldırıların 48’i şehadet operasyonu oldu.

-Bu saldırılarda toplam 289 yabancı işgalci öldürüldü ve 124’ü de yaralandı.

-Kabil Rejiminin ordu, polis ve istihbarat organları Amerikalılar tarafından kalkan ve ön cephe olarak kullanılmasından sonra 14938 ölü ve 9430 yaralı ile en yüksek kayıpları onlar verdi.

-Uşak düşmanın ölülerinden 409’u ülke genelinde düzenlenen operasyonlarda ödürülen komutanları.

-Geçtiğimiz yıl boyunca İslam Emirliğinin Tebliğ ve İrşad Komisyonunun gayretleriyle İslam Emirliğine teslim olan asker, polis ve Erbekya milisleri 4196 oldu; beraberlerinde geniş miktarda mühimmat ve diğer ekipmanla birlikte 323 ağır ve hafif silah getirdiler.

-Süreçte imha edilen düşman araçlarının (pikap, kamyon ve APC) toplamı 2976 oldu.

-2017 boyunca 13’ü helikopter ve sabit kanatlı uçak ve de 7’si insansız hava aracı drone olmak üzere toplam 20 düşman hava aracı düşürüldü.

Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.