Afganistan’da seçim başlamadan durdu, bombalar patladı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Eylül 2019 | Cumartesi 13:17

Afganistan’da yeni cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandıklar kuruldu, eş zamanlı olarak Kabil ve Kandahar ilinde iki ayrı bomba saldırısı düzenlendi. Saldırıların ardından oy verme işlemine güvenlik sağlanana kadar ara verildi.

Afganistan‘da devlet başkanlığı seçimi için sandıklar kuruldu ancak Kabil, Gazni, Celalabad ve Kandahar ilçe merkezlerinde eş zamanlı patlamalar meydana geldi.

Patlamalarda yaralananların olduğu bildirildi.

Kandahar’da oy kullanma işlemi başladıktan sonra bir patlama yaşandı. Bu saldırının ardından bir patlama haberi de başkent Kabil’den geldi.

Saldırıların ardından oy verme işlemine güvenlik sağlanana kadar ara verildi.

Yaklaşık 13 milyon seçmenin bulunduğu belirtilen ülkede 9 buçuk milyon kişinin oy kullanmak için kayıt yaptırdığı açıklanmıştı. Taliban, devlet başkanlığı seçimlerini engelleyeceğini açıklayıp, halka evlerinde kalma uyarısında bulunmuştu.

Taliban kontrolündeki onlarca ilçede seçim yapılmayacak.

Afganistan’daki hakim etnik grubun ve liderlerinin desteğini alan mevcut Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah, 15 adayın yarıştığı seçimin favorisi olarak görülüyor.

Peştun kökenli Eşref Gani, Hazara liderlerinden ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Serves Daniş, Tacik kökenli eski İstihbarat Başkanı Amrullah Salih ve Afganistan Türklerini temsilen iş adamı Muhammed Yusuf Gazanfar ile dörtlü bir takımla seçime girecek.

Gani ve Abdullah’ın rakipleri arasında ise eski başbakanlardan Gülbeddin Hikmetyar ile eski İstihbarat Başkanı Rahmatullah Nebil öne çıkıyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Özbek Kökenli Raşid Dostum, Hazara Liderlerinden Muhammed Muhakkik, Dışişleri Bakanı Selahuddin Rabbani’nin desteğini alan Tacik kökenli Abdullah Abdullah’ın destekçilerinden bir diğeri de Afganistan’daki İsmailiyeler aşiret Lideri Sayed Mansur Nadiri.

2014’teki cumhurbaşkanı seçiminde ikinci tura kalan Eşref Gani ve Abdullah Abdullah, iktidar paylaşımı ve ulusal birlik hükümeti kurulması için anlaşmaya varmıştı.

Yetkililer, ülke genelinde 28 Eylül’de yapılacak seçimde 7 bin 383 merkezde oy kullanılacağını açıklanmış ancak 5 bin 388 sandığın güvenliğinin sağlanabileceğini duyurmuştu.

Yaklaşık 2 bin merkezde seçmenin, Taliban gibi silahlı örgütlerin tehdidi nedeniyle oy kullanamayacağı öngörülüyor.

Adaylar arasında Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Afganistan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah ile Hizb-i İslami lideri ve eski Başbakan Gülbeddin Hikmetyar bulunuyor.

Toplam 18 adaydan eski Dışişleri Bakanı Zalmay Resul, eski Cumhurbaşkanı Ulusal Güvenlik Danışmanı Muhammed Hanif Etmer ve eski diplomatlardan Şeyda Muhammed Abdali’nin adaylıktan çekilmesinin ardından aday sayısı 15’e indi.

blank

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.