Afrin son durum harita (6 Şubat 2018)

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Şubat 2018 | Salı 09:47

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu, Afrin’deki Amude (Dikmetaş) köyü ve Sakarya/Sarıkaya tepe üzerindeki kontrolünü ilan etti.

Afrin’in doğusunda, Şarran ilçesinde Dikme Taş köyü ve Sarkaya dağı zirvesi de ele geçirildi.
Afrin güneybatısındaki Raco beldesine bağlı Sorki köyü de TSK/ÖSO güçlerinin denetimine giren köyler arasında yer aldığı öğrenildi.

Kilis-Hatay hattının Suriye kesimindeki Darmık Dağı bölgesinde tespit edilen hedefler, Fırtına obüsleri ve tanklarla ateş altına alındı. Hatay Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa’nın karşısındaki Afrin batı kırsalında yer alan mevzilerden dumanlar yükseldi.Genelkurmay Başkanlığınca, Küçük Darmık Dağı bölgesinde harekata katılan bir tankın, YPG mensuplarının tanksavar saldırısı neticesinde isabet aldığı belirtildi. Saldırıda, tankın hafif hasar aldığı belirtilerek, personel zayiatının bulunmadığı vurgulandı.

Genelkurmay Başkanlığı, Afrin’e bugün düzenlenen hava harekatında 12 örgüt üyesinin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. TSK’dan yapılan açıklamada harekatın başından bu yana toplam 947 örgüt üyesinin etkisiz hale getirildiği belirtti. Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Operasyonunda haftasonu 10 asker hayatını kaybetti.

Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu ve 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri, Gazileri ve Terör Mağdurları Derneği, ‘ABD’nin PYD/YPG’ye silah ve mühimmat vermesine’ ilişkin suç duyurusunda bulundu.

İçişleri Bakanlığı, yurt genelinde yürütülen operasyonlarda ’15 teröristin etkisiz hale getirildiğini’ açıkladı. Ayrıca Zeytin Dalı Harekatı’na yönelik sosyal medyadan terör propagandası yapan 449, protesto eylemlerine katılan 124 kişi gözaltına alındı.

AZEZ’E ROKETLİ SALDIRI: 8 YARALI
Suriye’nin Afrin kentindeki terör örgütü PKK/YPG mevzilerinden, Kilis’in karşısındaki Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki Azez ilçe merkezine roketli saldırı düzenlendi. Saldırıda roketin isabet ettiği bir kamyonette bulunan aralarında çocukların da bulunduğu 8 kişi yaralandı. Bölgedeki hastanelere kaldırılan yaralılar tedaviye alındı.


İktibas: haberyirmi, sorumluluk kaynağa aittir.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.