Ahraru’ş-Şam Basın Sözcüsü: “Türkiye sınırında PKK devleti kuruluyor”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Ağustos 2016 | Cumartesi 16:20

Ahraru’ş-Şam Basın Sözcüsü Ahmed Ali Karaali’nin (Ebû Ali) Diriliş Postası Gazetesine verdiği mülakatı sizlere sunuyoruz:

Altı yıldır savaşın sürdüğü Suriye’de toprak bütünlüğünün korunmasının aksine bölünmeyi içiren B planı hızla devreye sokuluyor. Bu çerçevede, PKK’nın Suriye kolu PYD, Münbiç’i aldıktan sonra yeni hedeflerinin Bab olduğunu duyurdu. Bab şehri, PKK devletinin kurulması için Münbiç’ten sonra Kobani ve Afrin kantonlarının tam ortasında bulunan oldukça önemli ve stratejik bir konumda bulunduğunu belirtildi.

Kürtleri de öldürüyorlar

Suriye direnişinin en büyük guruplarından Ahrar eş-Şam’ın resmi sözcülerinden Ebu Ali, PKK’nın planlarına yönelik olarak Diriliş Postası’na konuştu. PKK’nın DAEŞ ile işbirliği yaptığını ifade eden Abi Ali, örgütün Kürtler’i de katlettiğini söyleyerek, “Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD hiçbir Kürt’ün olmadığı şehirleri köyleri birer birer işgal ediyor, DAEŞ ile anlaşmalı olarak bölgelerde Sünniler’i, Türkmenler’i hatta kendine biat etmeyen Kürler’i bile, ya öldürüyor ya da sürgün ediyor. Dikkat edin 2 gün önce Kamışlı’da “Kürt Ulusal Meclis Başkanı” İbrahim Biro’yu tutukladılar ardından Kamışlı’da halkın ayaklanıp itiraz etmesi neticesinde serbest bırakıp kamışlıdan sürgün ettiler” dedi ve şöyle devam etti:

Hedef Bab’ı işgal

“PKK Suriye halkına aynı DAEŞ gibi davranıyor: ‘Ya bizdensiniz ya hainsiniz.’ Şimdi de gördüğünüz gibi Münbiç’i aldıktan sonra Kürtler’le alakası olmayan Bab’a yöneliyorlar burada asıl maksatları Bab’ı alıp Kobani-Afrin kantonlarını birleştirerek PKK devletini fiilen ilan etmek istiyorlar.”

Türkiye müdahale etmeli

Türkiye’ye de çağrıda bulunan Abi Ali, söz konusu bölgelerden PKK ve DAEŞ’li teröristlerin temizlenmesi gerektiğinin önemine vurgu yaparak, “PKK’nın Suriye’nin demografik yapısını değiştirip fiili bir işgale girişmemesi için en başta Türkiye buna karşı çıkmalıdır. Çünkü bu Türkiye için aynı zamanda iç tehdit de oluşturuyor. Bu yüzden başta Tel Rıfat, Çobanbey olmak üzere PKK kantonlarının birleşeceği Sünni Arap ve Türkmen bölgeleri hem DAEŞ hem de PKK’dan arındırılmalıdır” diye konuştu.

Bütünlük kırmızı çizgimiz

Ahrar Şam sözcüsü, Suriye’nin toprak bütünlüğünün kendileri için kırmızıçizgi olduğunu kaydetti. Ali, 2 örgütle birlikte Esed rejiminin de Suriye’deki varlığına son verilmesi gerektiğini dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz Ahrar Şam olarak temel ilkelerimizden biri de Suriye’nin toprak bütünlüğüdür. Biz hem DAEŞ hem PKK hem de rejimiyle mücadele ediyoruz. Çünkü Suriye halkı hiç de birbirlerinden farkı olmayan bu üç despot ve zalim rejimleri istemiyor. Bölgemizin istikrarı için de bu üç yapı bütün unsurları ile Suriye’den temizlenmelidir.”

Fetih Medya Haber Merkezi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.