Ali El-Hayik Gazze’ye hammaddelerin girmesine konulan yasağın kaldırılmasını istedi.

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Temmuz 2019 | Pazar 09:57

GRM mekanizmasının iptal edilmesi gerektiğini söyleyen Ali El-Hayik Gazze’ye hammaddelerin girmesine konulan yasağın kaldırılmasını istedi.

Filistinli İş Adamları Derneği Başkanı Ali El-Hayik, çifte kullanım iddiasıyla Gazze bölgesine girmesi İsrail tarafından engellenen hammaddelerin Gazze’ye girişine imkan tanınması ve yasağın kaldırılması gerektiğini söyledi. El-Hayik, bunun için Gazze’nin yeniden imarı konusunda, Gazze ekonomisinin büyük bir felaket yaşamasına sebep olan ve GRM olarak bilinen uluslararası mekanizmanın uygulanmasına da son verilmesi gerektiğini belirtti.

El-Hayik, bugün (6 Temmuz Cumartesi) yaptığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan açıklamasında GRM mekanizmasının yeniden imar faaliyetleri için gerekli olan yapı malzemelerinin dolaşımının sınırlandırılması suretiyle Gazze üzerindeki ablukanın daha şiddetli olmasına ve Gazze ekonomisinin iyice boğazının sıkılmasına neden olduğunu dile getirdi. Bunun milyon dolarlarla ifade edilen sözleşmelere de çok büyük zararlar verdiğini vurguladı.

El-Hayik Gazze’ye ticari ve sınai alanla ilgili 500 tür ürünün girmesi üzerindeki yasağın kalkması ve GRM uygulamasının sonlandırılması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.
Anahtar Kelime: , , , , ,

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.