Almanya’da 3 Iraklı, terör saldırısı planlamakla suçlanıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Ağustos 2019 | Perşembe 20:12

Alman savcılar 3 Iraklıyı, Almanya’da terör saldırısı planlamakla suçladı.
Federal savcılar, 14 Ağustos’ta Almanya’nın Karlsruhe şehrindeki merkezlerinden yaptıkları açıklamada, söz konusu Iraklıların Hamburg şehrinin bölgesel mahkemesinde yargılanacaklarını duyurdu.

Alman Haber Ajansı (DPA) geçen Ocak ayı sonunda Schleswig-Holstein eyaletinde tutuklandıklarını ve o günden bu yana hala tutuklu bulunduklarını aktardı. Savcılar, saldırılarının ikisinin 23 yaşında olduğunu ve Iraklıların geçen Kasım sonunda Almanya’da saldırı planı yaptığını iddia etti. Soruşturmacıların verilerine göre 2 sanık, yılbaşında patlatılan havai fişeklerin içindeki barutları kullanarak bomba yapımına başladıklarının tespit edilmesi sonrasında yakalandı. 2 sanığın ayrıca diğer arkadaşlarından silah tedarik etmelerini istediği ifade edildi. Aktarılana göre sanıklar, daha sonra saldırıyı gerçekleştirmek için 10 kg TNT maddesi ve bir araba kullanmayı da planladı. Savcılar, sanıkların saldırıya hazırlık amacıyla bir sürücü kursunda teorik eğitim aldığını iddia etti.

Almanya iç istihbarat başkanı Thomas Haldenwang Nisan ayında, Almanya ve Avrupa’da eylem planlayan kişiler hakkında ip uçlarına ulaştıklarına dikkati çekerek “Ülkemize her an bir saldırı olabileceğini göz önünde bulundurmalıyız” demişti.
Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang, Almanya ve Avrupa’nın DAEŞ’ın hedefinde olduğunu açıklamıştı.

Welt am Sonntag Gazetesi’ne konuşan ve ellerinde terör eylemi planlayan kişiler hakkında ip uçları olduğunu söyleyen Haldenwang “DAEŞ, internet üzerinden sempatizanları ve militanlarını yöneterek Avrupa’ya saldırı düzenleyebilir. Almanya’ya her an bir saldırı olabileceğini hep göz önünde bulundurmalıyız. Terör örgütü Suriye ve Irak’ta yer altında da olsa hala varlığını devam ettiriyor” ifadelerini kullanmıştı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.