Arakan’da kaç Müslüman öldürüldü?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Eylül 2017 | Perşembe 06:11

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Özel Raportörü Yanghee Lee, Myanmar’da 25 Ağustos’tan bu yana katledilen Müslümanların sayısı bini bulduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar’da Arakanlıların yaşadığı trajedinin büyüklüğünü ortaya koyan rakamlar açıklıyor. BM İnsan Hakları Özel Raportörü Yanghee Lee de, Myanmar ordusu ve radikal Budistlerin katliama başladığı 25 Ağustos’tan bu yana bin kişinin öldürüldüğünü açıkladı. CNN’in haberine göre de 30 bin kadar Müslüman Bangladeş sınırında sıkışıp kaldı.
YAKIYORLAR
BM İnsan Hakları Komiserliği’nin son kayıtlarına göre de sınırı geçmek isteyen 50 bin kişiden sadece 30 bini Bangladeş’e ulaşmayı başardı. Lee, Myanmar-Bangladeş sınırındaki kesin tabloyu ortaya koymanın zor olduğunu, ölü sayısının çok daha yüksek olabileceğini de söyledi. Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle ölü sayısı ve soykırımın bilançosu saptanamıyor. Merkezi Tayland’da olan “The Arakan Project” adlı insan hakları kuruluşunun direktörü Chris Lewa, Myanmar ordusunun Arakan eyaletindeki Müslümanlar’a uyguladığı şiddeti gizlemek için korkunç yöntemlere başvurduğunu belirterek, “Ordu ve diğer sivillerin, arkalarında delil bırakmamak için öldürdükleri kişilerin cesetlerini yaktıklarını tespit ettik” dedi. BBC’ye konuşan Lewa, “Güvenlik güçleri köyleri kuşatarak insanlara rastgele ateş ediyor. Ayrıca geçen yıl ekim ayındaki olaylara kıyasla, şu andaki olaylarda Budist halktan daha çok sayıda kişinin orduya yardım ettiğini görüyoruz” diye konuştu.
Fetih Medya
İnsanlar sınıra ulaşmak için 50-60 km. yürümek bazen de boyları kadar nehri aşmak zorunda kalıyor. En büyük ihtiyaç ise su ve yiyecek.
24 SAATTE 35 BİN KİŞİ DAHA BANGLADEŞ’E KAÇTI
İngiliz yayın kuruluşu BBC ‘ye konuşan BM kaynakları, 4-5 Eylül arasında 35 bin Müslüman’ın daha Bangladeş’e geçtiğini ve Bangladeş’e ulaşan Arakanlı Müslümanların sayısının 123 bini aştığını bildirdi. Saldırılarda onlarca köy yakılırken, 10 binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği nedeniyle bölgeden kaçmaya çalışıyor. Siviller kara ve deniz yoluyla Myanmar’dan Bangladeş’e geçmeye gayret ediyor. Myanmar yönetimi ise yaşam savaşı veren Arakanlı Müslümanlara insani yardım ulaştırılmasına izin vermiyor.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.