Arakanlı Kurumlar, Mültecileri Geri Göndermeden Önce Güvenlik ve Vatandaşlık Konularının Ele Alması İçin Myanmar’a Çağrıda Bulundu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Şubat 2018 | Cumartesi 04:51

Arakanlı Kurumlar, Mültecileri Geri Göndermeden Önce Güvenlik ve Vatandaşlık Konularının Ele Alması İçin Myanmar’a Çağrıda Bulundu

Arakanlı kurumlar, Myanmar hükumetine, Arakan’daki evlerinden Bangladeş’teki kamplara sığınan mültecilerin dönüşü için herhangi bir adım atmadan önce bu azınlığın yüz yüze olduğu güvenlik, vatandaşlık ve insan hakları konularını ele alması çağrısında bulundu.
İki organizasyon, Bangladeş vatandaşlarına ve hükumetine, 1 milyondan fazla mülteci Arakanlıya sığınak sağladığı için teşekkür etti.
Bangladeş hükumeti, Arakanlıları evlerine geri göndermek üzere Myanmar hükumeti ile ikili bir anlaşma imzaladı.

Yapılan açıklamada, Arakanlıların Myanmar’daki düşman tutum konusunda gerçek kaygısı olduğu ve onlar için güvenlik garantisinin bulunmadığı belirtildi
Bangladeş’teki kamplardan mültecilerin sınırdaki diğer kamplara transferinin Arakanlılar için bir başka azap daha eklediğini kaydetti.
Açıklamada ayrıca, Arakanlıların güvenli dönüşü için çeşitli şartlar ortaya atıldı; ailelerin köylerinden taşınmasının durdurulması, evlerinin yıkılmasına engel olunması ve bu evlerin mülkiyetini kanıtlayan kanıt ve belgelerin ortadan kaldırılmaması istendi. Tüm bunlara ek olarak Arakan Komitesi üyelerinin dürüstlükte tam şeffaflık ile çalışmaları vekomite üyelerinin görüşlerine değer verilmesi istendi. Örnek olarak Kofi Annan’ın komisyona sunduğu tavsiyenin tam olarak uygulanması talep edildi.
Arakan için barış güçleri tarafından yönetilen “koruma bölgeleri”nin atanması çağrısında bulunulan açıklamada, Kimlik Doğrulama Kartı projesinin ve 1982 Ordu Uyruk Kanunu’nun tekrar gözden geçirilmesi istendi.

Kaynak: Arakan Haber

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.