Arakanlı Liderler, Myanmar’a Dönmeden Yerine Getirilmesini İstedikleri Bir Liste Yayınladılar

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Ocak 2018 | Pazartesi 08:40

Arakanlı Liderler, Myanmar’a Dönmeden Yerine Getirilmesini İstedikleri Bir Liste Yayınladılar

Bangladeş ve Myanmar yetkilileri bu hafta, yüz binlerce Arakanlının ülkesine geri gönderilmesi planını harekete geçirecekler. Bunun üzerine Bangladeş’teki bir mülteci kampındaki Arakanlı liderler, Myanmar’ın yerine getirmesini istedikleri koşulları içeren bir liste hazırladılar.

Bangladeş’teki 655.500 Arakan mültecisine ev sahipliği yapan Kutupalong mülteci kampında, Arakan’daki 40 köyü temsil eden altı lider taleplerini bir liste halinde dünya kamuoyuna duyurdular.

Bu hafta geri dönüşlerin başlayacak olmasına rağmen her gün Myanmar ordusunun operasyonlarından kaçan Arakanlıların akını devam ediyor.

Henüz tamamlanmayan liste, Myanmar Hükümeti’nin uzun süredir reddedilen Arakan uyrukluğunu devletin tanıdığı etnik gruplar içerisine aldığını açıkça ilan etmesini istiyor. Listeye göre ayrıca mültecilerin yaşadığı topraklara geri dönüşleri için evleri, camileri ve okullarının yeniden inşası da gerekiyor.

Talepler cinayet, yağma ve tecavüz suçlamalarıyla ilgili askeri hesap verme sorumluluğunu ve operasyonlarda tutuklanan masumArakanlıların serbest bırakılmasını da içeriyor.

Listede ayrıca Myanmar’ın medyada ve hükumetin Facebook sayfasında yayınladıkları haberlerde, Arakanlıların fotoğraflarını yayınlayarak kendilerinden “terörist” şeklinde bahsetmeyi durdurmaları da isteniyor.

Kaynak: Arakan Haber

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.