Askeri Geçiş Konseyi: Yarınki yürüyüşte güvenlikten ÖDBG sorumlu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Haziran 2019 | Cumartesi 20:50

Sudan Askeri Geçiş Konseyi (AGK), yarın Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) tarafından düzenlenecek olan yürüyüşte vatandaşın güvenliği konusunda herhangi bir sorumluluk kabul etmeyeceklerini açıkladı.
Sudan resmi haber ajansı SUNA’ya göre, AGK tarafından bugün yapılan açıklamada, yarın düzenlenecek olan yürüyüşte yaşanabilecek her şeyden ÖDBG’nin sorumlu olduğu aktarıldı. Açıklamada, devrim zaferinden bu yana silahlı güçlerin ÖDBG ile uzlaşmaya hevesli olduğu ifade edildi.
Askeri Geçiş Konseyi’nin çatışmayı engellemek, güvenliği sağlamak ve ulusal uyumu korumak için elinden gelen her şeyi yaptığına değinilen açıklamada, ÖDBG’nin aylarca süren anayasa boşluğundan sonra bir uzlaşmanın ilan edilmesini bekledikleri bir zamanda yarın düzenlemeyi planladıkları yürüyüşün anlamsız olduğu vurgulandı.
Özgürlük ve Değişim Güçleri, yarın iktidardaki askeri cuntaya karşı ülke genelinde etkili olacak kitlesel gösteriler yapılması çağrısında bulundu.
ÖDBG, yarın iktidarın yönetimi sivilleri devretmesini talep eden büyük gösteriler düzenleyecek. Gösterilerin Hartum, Kuzey Hartum ve Omdurman gibi 3 büyük şehirde yoğunlaşması bekleniyor.
ÖDBG, 11 Nisan’da Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in devrilmesi ile askeri cunta karşıtı eylemlerini sürdürüyor. 3 Haziran’da Sudan’ın başkenti Hartum’daki ordu karargâhı önünde süren protesto gösterilerinde onlarca insan öldürülürken, yüzlercesi de yaralandı.
Öte yandan, Sudan’da Askeri Geçiş Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu, Hartum’daki askeri güçlerin görevinin vatandaşları güvende tutmak odaklı olduğunu belirterek, amaçlarının göstericileri tutuklamak olmadığını belirtti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.