Bağdadi yine kameralar karşısında [Videolu]

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Nisan 2019 | Salı 06:40

DAEŞ lideri Ebu Bekir El Bağdadi 5 yıl sonra tekrar kameralar karşısına geçti.

DAEŞ’in yayın organı “el Furkan” tarafından yayınlanan 18 dakikalık video’da Bağdadi genel durum değerlendirmesinde bulunuyor.

“El Furkan”, önceki gün Amaq aracılığı ile de yaptığı açıklamada  “Mü’minlerin Emiri Halife İbrahim Bin Avvad El-Bedri El-Hüseyni El-Kureyşi El-Bağdadi’nin Misafirperverliğinde” adlı bir video yayınlayacaklarını duyurmuştu.

Fetih MedyaFetih Medya

Dün Akşam saatlerinde yayınlanan propaganda videosunda Bağdadi ile birlikte örgütün üst düzey yöneticileri oldukları değerlendirilen  yüzü sansürlenmiş üç kişi bulunuyor.Fetih Medya

Görüntülerde Bağdadi genel durum değerlendirmesinde bulunarak örgüt mensuplarına operasyon çağrısında bulunuyor.

18 dakikalık videonun öne çıkan başlıkları şu şekilde;

Video Bağdadi’nin konuşması ile başlıyor.” İslam ehli ve Haçlıların” arasındaki savaşın uzun soluklu bir savaş olduğunu söyleyen örgüt lideri hemen arkasından Bağuz’daki Uluslararası koalisyonun kadın çocuk ayrımı yapmaksızın yaptıkları katliama değinerek “vahşet” olarak nitelendiriyor:

“Allah’a hamd Rasulu’ne salat ve selam olsun. Allah’ın selamı hidayete tabi olanların üzerine olsun. Gerçek şudur ki İslam ehli ile haçlılar arasındaki savaş uzun soluklu bir savaştır. Şüphesiz ki Bağuz muharebesi sona ermiştir. Orada İslam ümmetine karşı haçlıların barbarlık ve vahşetleri tecelli etmiştir. Aynı zamanda orada İslam ümmetinin cesaret kahramanlık ve sebaati de zuhur etmiştir.”

“Buradaki sebatın ve direnişin haçlıların kalbine indiğini ve kin ve öfkelerini artırdığını” ileri süren Bağdadi, buradaki kendisine bağlı örgüt liderlerinin tek tek hayatlarını kaybetmelerinin ardından 5 komutanın ardarda sancağı diğerine teslim ettiğine değindi. İsimlerini sayarak onlara övgülerde bulundu. Burada öldürülenlerin amellerini kabul olunması için dua eden örgüt lideri, yaralarına şifa esarettekilerine de özgürlük duasında bulundu.Fetih Medya

Videonun masum çocuk ve kanının akıtıldığı Bağuz’dan söze başlanarak savaşsız teslim olmadığı vurgusu, moral kaybına uğrayan örgüt militan ve sempatizanlarına moral verme çabası olarak yorumlanıyor.

7. dakika’dan sonra ikinci bölümünün çekildiği anlaşılan videoda 8 ülkede “Mübarek Şam Vilayeti’nin İntikamı” adıyla düzenlenen 92 adet saldırıya atıflarda bulunan örgüt lideri, Libya’daki örgüt mensuplarının El-Fukaha kasabasına girdikleri saldırıya övgüde bulundu.

Savaşlarının yeni bir döneme girdiğine işaret eden örgüt lideri cephe savaşları yerine  “istinzaf muarekesi” (yıpratmaya yönelik) savaşlar başlattıklarını duyurdu. Ve Cihad’ın kıyamete kadar süreceğini söyledi.

9. dakikadan sonra 3. bölüme girilen videoda kendilerine beyat eden Afrika’daki Burkina Faso ve Mali’deki oluşumlara değinen Bağdadi, örgüt elemanlarını tebrik ederken Fransa ve onunla işbirliği yapan ülkelere yönelik operasyonların sıklaştırılmasını istedi.

Horasan (Afganistan) ve diğer örgüte bağlı bölgelerdeki örgüt militanlarını beyatları üzerine sebatla tebrik ettikten sonra Filistin’deki Yahudi seçimlerine,Cezayir ve Sudan olaylarına değinen Bağdadi, “tağutun tağutla yer değiştiği” seçimler yerine çözümün “tağutlara karşı cihad” olduğunu savundu.Fetih Medya

13. dakika’dan sonra sonra ise video’da Sri Lanka saldırılarını yapan örgüt elemanlarının görüntüleri eşliğinde örgüt lideri Bağdadi’nin konuşmasına yer veriliyor.  Bağdaki Sri Lanka  ve Zülfi saldırılarına övgü yağdırdıktan sonra burada Bağuz’da sivilere yönelik saldırının intikamını kısas olarak aldıklarını ileri sürüyor.

Fetih Medya

15.dakikadan sonra videoda marş eşliğinde verilen görüntülerde videonun başında yer alan 3 kişi ile Bağdadi’nin genel bir istişaresi havasında görüntüler servis ediliyor. Bu sırada Bağdadi’nin önüne dosyalar getiriliyor. Somali, Yemen, Şam, Kafkas vilayetleri ismi yazılı dosyaları teker teker incelediği görülen Bağdadi’nin “Türkiye Vilayeti” adı ile bir dosyaya göz attığı dikkatlerden kaçmıyor.Fetih MedyaFetih Medya

Kaynak: Fetih Medya

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.