Bağdat hükümeti listeyi yayınladı: DAEŞ’in üst düzey liderleri halen aranıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Şubat 2018 | Perşembe 12:08

DAEŞ’e karşı askeri operasyonlar sona ermeye yaklaşırken, örgütün üst düzey liderleri halen aranıyor.

Iraklı yetkililer geçtiğimiz gün bir en çok arananlar listesi yayınladı DAEŞ’in lideri Ebubekir Bağdadi listede ikinci sırayı aldı. Bu liste, bir haftada Bağdat hükümetinin yayınladığı ikinci en çok arananlar listesi.

“İkinci liste daha tehlikeli”

Yayınlanan ilk arananlar listesinde DAEŞ, El Kaide ve Baas Partisi mensupları yer almıştı. Bir güvenlik yetkilisinin ifadesine göre “ikinci listede yayınlanan kişiler ilk listede yayınlardan çok daha tehlikeli ve ilk listedekiler sadece Irak mahkemeleri tarafından aranmaktayken ikinci listedekiler uluslararası olarak aranıyor.” Listede Ebubekir Bağdadi gerçek ismi olan İbrahim Avad İbrahim Ali el Bedri el Samarrai olarak anılmış.

Listedekilerin çoğu Iraklı

Bağdadi’ye ek olarak DAEŞ’in komutan vekili Abdurrahman Mustafa el Kaduli, bilinen ismiyle Ebu Ala el Aferi ve 7 diğer Iraklı da son listede yer alıyor. Listede aynı zamanda iki Suudi, bir Ürdünlü, bir Yemenli ve bir Katarlı da bulunuyor. Yayınlanan ilk listede 60 şüpheli varken bunların biri hariç tamamı Iraklıydı. Iraklı olmayan isim, ülkesinden DAEŞ’e adam kazandırmakla suçlanan Lübnanlı Maan Beşur. Bu listede yer alan isimlerin 28 tanesi DAEŞ, 12 tanesi el Kaide ve 20 tanesi Baas Partisi mensubuydu.

Saddam’ın kızı da listede

Listede Saddam dönemindeki Saddam’ın Fedaileri paramiliter örgütünün üst düzey isimlerinden Fevaz Muhammed Mutlak da yer alıyor. Muhammed Mutlak daha sonra DAEŞ askeri konseyinin bir üyesi haline gelmişti. Saddam Hüseyin’in kızı Ragat Hüseyin de ilk listede yer alıyordu. Iraklı yetkililer Saddam Hüseyin’in kızını para başta olmak üzere birçok konuda DAEŞ’e yardım etmekle suçluyordu.
Kaynak: Mepa News

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.