Bangladeş’teki Arakanlı Mülteciler Heyelan Tehdidi Altında

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Şubat 2018 | Perşembe 05:26

Bangladeş’teki Arakanlı Mülteciler Heyelan Tehdidi Altında

Bangladeş’teki çamurlu kamplarda yaşayan 100.000’den fazla Arakanlı mülteci yağmur mevsiminin başlamasıyla birlikte çamur kaymaları ile karşı karşıya.

Ağustos ayı sonlarında Myanmar’daki şiddetin patlak vermesinin ardından 688.000 kişinin göç etmesiyle, şu anda 900.000’den fazla Arakanlı, Bangladeş’in Cox Bazaar bölgesinde yaşıyor.

Yetkililer, yeni gelenleri barındıran kampların tamamen uygun olmadığını söylüyor. Heyelanlar ve sel baskını risklerini gösteren haritalar, en az 100.000 kişinin büyük tehlike altında olduğunu ve yaşadıkları mahallelerden yeni alanlara taşınması gerektiğini gösteriyor.

Mülteci yerleşim alanları aşırı kalabalıklaştığından, büyük zorluklar yaşanmaya devam etmekte ve son derece zor şartlar altında yaşama koşullarına neden olmaktadır. Buna ek olarak aşırı kalabalık, çoğu yerde yaygınlaşan difteri gibi hastalıkların yayılmasına neden oluyor.

Bir sonraki mevsimsel hava koşullarında beklenen sel ve çığların yanı sıra, aşırı kalabalık ve dik yamaçtan dolayı artan seller ve toprak kaymaları riski, arazinin büyük bir kısmındaki insanların yaşam şartları için uygun değil.

Bu durum, kötü olan durumu, daha da kötüleştirecektir.

Kaynak: Arakan Haber

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.