Barzani yönetimi: Türkiye akışı durdurursa petrolü Suriye üzerinden satabiliriz

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Eylül 2017 | Cuma 13:02

Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Rusya temsilcisi olan Hoşavi Babakr, IKYB’nin petrolünü Suriye üzerinden satabileceklerini söyledi. Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Rusya temsilcisi olan Hoşavi Babakr, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) düzenlenen bağımsızlık referandumu nedeniyle Türkiye’nin kendi üzerinden petrol akışını durdurması halinde, petrolü Rusya’nın yardımıyla Suriye üzerinden ihraç edebileceklerini söyledi.
Babakr Sputnik’e verdiği demecinde, “Kürtlerin petrolü Suriye üzerinden satmak gibi bir seçeneği var. Rusya’yla sevkiyatın Akdeniz üzerinden yapılması konusunda anlaşabiliriz. Bu ihtimali Suriye ile konuşmayı planlıyoruz. Zira Rusya’nın Suriye hükümeti üzerinde önemli bir etkisi var” dedi.
Türkiye dahil çeşitli ülkelerin, IKBY’deki bağımsızlık referandumu ardından petrol akışının kesilebileceği yönündeki uyarılarının gerçekte uygulanabileceğine ise inanmadığını da kaydeden Babakr, şöyle devam etti:
“Petrol akışı Türkiye için yararlı. Zira bunun için ödeme yapıyoruz. Petrol ve gaz akışı durursa ekonominin diğer alanları da zarar görür. Kürdistan’ın ana gelir kaynağı olan petrol gelirleri yok olursa alım gücümüz de olmaz. Dolayısıyla bu, Türkiye’den ithalatın azalmasına ve Türkiye’deki Kürtlerin hoşnutsuz olmasına sebep olur.”
IKYB’de 25 Ekim’de düzenlenen bağımsızlık referandumu sonrası Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erbil’e karşı yaptırımların devreye girebileceğini ve askeri tedbirlerin de alınabileceğini söylemişti.
Erdoğan, IKBY’den gelen petrol akışının da kesilebileceğini belirtip şunları söylemişti: “Bir vanayı kapadığımız anda iş bitti. Bütün geliri meliri hepsi ortadan kalkıyor. TIR’lar Kuzey Irak’a çalışmadığı anda bunlar yiyecek, giyecek bulamayacaklar. Öyle bir duruma gelecekler. Niye? Mecburuz, yaptırım.”
Öte yandan Türkiye, IKBY’ye açılan Habur Sınır Kapısı’nı henüz kapatmış değil.


İktibas: Mepanews

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.