Batı Şeria’daki intihar vakalarında artış yaşanıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Eylül 2019 | Salı 21:32

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından dün yayınlanan rapora göre, Batı Şeria’da intihar oranı geçtiğimiz yıla göre yüzde 14 oranında arttı.
Raporda depresyon intiharın temel sebepleri arasında yer aldığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı Ruh Sağlığı Birim Başkanı Psikiyatr Samah Jabr konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Filistin’de sıklıkla intihar vakaları ile karşı karşıya kalındığını belirterek, bu durumun en önemli sebeplerinden birinin depresyon olduğunu öne sürdü. Jabr, “insanın kendisini çaresiz hissettiği ve yaşamanın anlamsız olduğunu düşündüğü zamanlarda” bu riskin arttığını, kendisini tehdit eden işitme halüsinasyonuna maruz kalarak bu teşebbüste bulunabileceğine değindi. Bu durumun alkol ve uyuşturucu kullanımı tetiklediğini ifade eden Jabr, belki de intihar için en önemli risk faktörlerinden biride daha önce bu tarz girişimlerde bulunmuş olmasına dikkat çekti.
Filistin Polisi Araştırma ve Planlama Dairesi tarafından yayınlanan istatistiklere göre, geçtiğimiz yıl Batı Şeria’daki intihar girişimlerinin yüzde 14 oranında artış yaşandı. 2018 yılında Batı Şeria, 25 intihar vakası gerçekleşti. 2017 yılında ise 15’i erkek 10’u kadın olmak üzere toplam 22 intihar vakası gerçekleşirken, bu kişilerden 8’i evli olup 17’si ise bekârdı. İntihar edenlerin yaş ortalaması ise 25 ila 28 yaş arası.
Jabr, 61’i erkek, 157’si kadın olmak üzere 218 kişi intihara teşebbüs ettiğini söyledi.
Psikiyatr açıklamasında, bu rakamların buz dağının görünen kısmı olduğuna dikkati çekerek, kendisi gibi diğer psikiyatrlarında tüm vakaların polis kayıtlarına ulaşmadığını düşündüğünü ifade etti.
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Ağustos 2017’de yayınlanan raporuna göre, her yıl yaklaşık 800 bin kişi intihar sebebi ile hayatını kaybediyor. Bu rakam, cinayet oranından daha fazla.
İntihar vakalarının önde gelen ikinci yaş aralığı ise 15-29 yaş grubu olup diğer bir kategori ise 10 ila 14 yaş arasında olan depresyon, bipolar gibi ruhsal bozukluğu olan çocuklar arasında görülüyor.
WHO’nun raporuna göre, 2015 yılındaki intihar vakaların yüzde 78’i Arap ve Müslüman ülkeleri dahil düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşanıyor.
İntihar düşünen çoğu insanın aile, arkadaş ve profesyonel destek alarak krizin ötesine geçebildiğini söyleyen Jabr, dini danışmanlık hizmetinin intihar girişimi yolu ile travma geçiren bireyler için önemli bir destek olabileceğini söyledi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

blank
Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.