Bayram için ülkelerine giden Suriyeliler dönmeye başladı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Eylül 2017 | Cuma 08:32

Kurban Bayramı’nı ülkelerinde geçirmek için Suriye’ye giden göçmenler, bayramın ardından Türkiye’ye dönmeye başladılar.

Kurban Bayramı’nı ülkelerinde geçiren Suriyeli göçmenlerden bir kısmı bayramın ardından Türkiye’ye dönmeye başladı. Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’na gelen Suriyeliler, Türkiye’de yaşadıkları şehirlere gidiyorlar.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye yerleşen ve Kurban Bayramı dolayısıyla Suriye’ye geçen yaklaşık 54 bin Suriyeliden bir kısmı bayramı ülkesinde geçirdikten sonra dün itibariyle Türkiye’ye dönmeye başladı.

Kurban Bayramı’nı ülkelerinde geçirmek için 15-30 Ağustos tarihleri arasında yaklaşık 54 bin Suriyeli, Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden ülkesine gitti. Yıllar sonra bayram vesilesiyle ülkelerine dönmenin sevincini yaşayan Suriyeliler, bayramı ülkelerinde geçirdikten sonra iç savaş nedeniyle sığınmak zorunda kaldıkları Türkiye’ye dönüyorlar.

Suriyeliler, Türkiye’ye gelmek için Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez ilçesindeki Bab’ul Selam Sınır Kapısı’na geliyorlar. Buradaki işlemlerinden sonra Öncüpınar Sınır Kapısı’na gelen Suriyeliler, Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen işlemlerin ardından eşya ve üst araması yapıldıktan sonra Türkiye’ye getiriliyorlar.

Sınırda bayram ziyareti kartını teslim eden Suriyeliler, sığındıkları şehirlere dönüyorlar. Ülkelerine giden Suriyelilerin 15 Ekim’e kadar Türkiye’ye dönmeleri gerektiği belirtildi.

Bayram için Suriye’ye geçen yaklaşık 54 bin Suriyeliden şu ana kadar 2 bin kişinin Türkiye’ye döndüğü öğrenilirken, dönüşlerin daha çok son günlerde olacağı bekleniyor. (İbrahim Koçyiğit – İLKHA)

Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.