Beyaz Saray Fransa’ya soruşturma başlatıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Temmuz 2019 | Perşembe 13:50

Beyaz Saray, Fransa Parlamentosu’nun Google, Amazon ve Facebook gibi internet devleri için onay verdiği vergilendirme kararı hakkında soruşturma başlatıyor.

Fransa Parlamentosu’nun alt kanadı, Amazon, Google ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketlerinden yüzde 3 düzeyinde vergi alınmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Washington yönetimi ise, söz konusu dijital hizmetler vergisinin ABD şirketlerini haksız yere hedef aldığını söyleyerek soruşturma başlattı.

Karar, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer tarafından duyuruldu.

Lighthizer, “Soruşturma ile bu mevzuatın etkilerini araştıracak, mantıklı mı yoksa ABD şirketlerine karşı haksızlık yaratan bir durum mu olduğunu belirleyeceğiz” dedi.

Soruşturma kararına ABD Senatosu Finans Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Chuck Grassley ve üst düzey Demokrat Senatör Ron Wyden’dan destek geldi.

İkili tarafından yapılan ortak açıklamada, “Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin dijital vergi kararı, açıkca korumacı. Bu durum ABD şirketlerine ve işçilere zarar vermeyi hedefliyor” ifadeleri kullanıldı.

Tasarı, çokuluslu şirketlerin düşük vergili AB ülkelerinde karargahlar kurarak vergilerden kaçınmasını önlemeyi hedefliyor.

Şu anda şirketler, Fransa gibi satışları fazla olan ülkelerde neredeyse hiç vergi ödemiyorlar.

Kaynak: TRT Haber

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.