Bloomberg: Suudi Arabistan’da alkol yasağı önümüzdeki yıl kalkabilir!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Temmuz 2019 | Cuma 06:37

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, yönetimin başına geçmesinden sonra Suudi Arabistan’da dikkat ve tepki çeken skandal değişiklikler yaşanıyor. Ülkede ‘sinema’ ve ‘helal disko’nun açılmasından sonra, alkol yasağının da önümüzdeki yıl kaldırılabileceği öne sürüldü.

 

Fetih Medya

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile dünya gündeminden düşmeyen Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, yönetimin başına geçmesinden sonra Suudi Arabistan’da dikkat ve tepki çeken skandal değişiklikler yaşanıyor. Ülkede ‘sinema’ ve ‘helal disko’nun açılmasından sonra, alkol yasağının da önümüzdeki yıl kaldırılabileceği öne sürüldü.

‘SİNEMA’ VE ‘HELAL DİSKO’DAN SONRA ‘ALKOL’E DE İZİN ÇIKIYOR

Ülkede ‘sinema’ ve ‘helal disko’nun açılmasına izin veren Veliaht Prensi Selman yönetimine, halkın tepkisi sürerken; eşcinsellere destek veren ABD’li şarkıcı Nicki Minaj’ın, Mekke yakınlarında düzenlenecek bir festivalde sahneye çıkacağının açıklanması gözlerin bir anda Suudi yönetimine çevirilmesine yol açarken; bir tepki çekecek skandal haber de Bloomberg haber ajansından geldi.

Bloomberg haber ajansı yaptığı açıklamada, Suudi Arabistanlı yetkililerin yabancı ziyaretçilere krallıkta alkolle ilgili yasağın önümüzdeki yıl kaldırılabileceğini söyledi.

Ajans, hükümetin alkol ithal etmek için lisans vermek için çalıştığını duyduklarını söyleyerek Suudi devlet kurumlarıyla yakın çalışan yabancılara içki ithali için izin verildiğini idda etti.

Ayrıca adının açıklanmamasını isteyen bir yetkili, Riyad’ın kuzeyinde özel bir alanda bulunan Kral Abdullah Finans Merkezi’nde alkol kısıtlanmasının kaldırılabileceğini söyledi.

Suudi Arabistan’daki alkollü içki yasağının kaldırılmasına ilişkin beklentiler, kısmen, restoranlar ve oteller için lisansın birkaç büyük metropol bölgesinde ve krallık tarafından planlanan yeni tatil yerlerinde verilebileceği öngörülüyor.

 

YASAĞA RAĞMEN KARABORSADA
ALKOL BULUNUYOR

Bloomberg’e göre, Suudi Arabistan’da alkol yasaklanmasına rağmen karaborsada bulunabiliyor, ayrıca bazı evlerde yerel olarak üretiliyor ve yabancılar tarafından iskan edilen konut komplekslerinde geçici barlarda halka satılıyor.

Kaçak şarap şişesi 800 riyal (213 $) tutarken, viski ya da jin 1,200 riyale satılıyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın 2017’de yönetimin başına geçmesinden bu yana ülkenin sosyal yapısında köklü değişiklikler yaşandı. Devletin yıllardır yasakladığı ve savaş açtığı sinemaların açılmasına, festivallerin düzenlenmesine ve yüksek sesli konserlerin verilmesine izin verdi.

VELİAHT PRENS SELMAN, İSLAM’A TERS
OLAN UYGULAMALARA İZİN VERDİ

Veliaht Prens bin Selman’ın Suudi Arabistan’daki yıldızının yükselmesiyle, ülkede İslama ters olan uygulamları yasaklayan ‘Erdem ve Önleme Komisyonu’nun faaliyetlerinin çoğunu durdurdu.

Krallık, son zamanlarda birçok Arap ve yabancı sanatçıya ev sahipliği yaptı ve en tartışmalı konserlere ev sahipliği yaptı. Daha önce dinin yasakladığı şeylere izin verildi.

Selman yönetiminin yeni uygulamaları halk arasında büyük tepkiye yol açarken bugünlerde en çok sorulan soru şu Suudi Arabistan nereye gidiyor?

 

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.