BM: Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı 270 bini buldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Eylül 2017 | Cuma 23:50

 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Bangladeş’deki Arakanlı Müslümanların kaldığı kampların kapasitesini doldurduğunu açıkladı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcüsü Vivian Tan’ın yaptığı açıklamaya göre Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı 270 bini bulduğunu ve kampların kapasitesi dolduğunu söyledi.

Myanmar’ın Arakan eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarından kaçarak Bangladeş’e ulaşan Arakanlı Müslümanların sayısının 14. gün itibariyle 270 bini buldu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcüsü Vivian Tan, Bangladeş’teki kampların kapasitesi dolduğunu da belirtti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilisinin Cenevre’de gazetecilere verdiği demeçte, “Sınırlı sayıda olan sığınma evi kapasitesi zaten tükenmiş durumda. Arakanlı Müslümanlar, artık Ukhiya ve Teknaf bölgelerinde bulanan sığınma evlerinde yönlendirildi.” ifadelerini kullandı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Leonard Doyle ve, BM Cenevre Ofisi’nde, Arakan sorununa ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

Sözcü, son günlerde Bangladeş’e gelen 130 bin Arakanlı sığınmacının kayıtlı kamplar ile Kutupalong, Leda ve Balukhali bölgelerindeki 3 derme çatma kampta yaşama tutunduğunu, 90 bin sığınmacıyı bölge halkının misafir ettiğini ve yaklaşık 50 bin sığınmacının da spontane olarak geçici kamplara yerleştiğini belirtti.

Son iki haftada 270 bin Arakanlı sığınmacının ulaştığı Bangladeş’teki kampların aşırı kalabalık olduğunu bilgisini paylaşan Doyle, sığınmacıların acil insani yardıma ihtiyaç duyduklarını ve durumun “korkunç” olduğunu ifade etti.

Arakan’daki “devletsiz” Müslüman azınlığın onlarca yıldır aşırı fakirlikle boğuştuğuna ve ayrımcılığa maruz kaldığına dikkati çeken Khan, son günlerde bölgede başlayan şiddet nedeniyle Arakan Müslümanlarının canlarını kurtarmak için Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldıkları ifade edildi.

Arakan’dan kaçmaya çalışan Müslümanların öldüğüne dair haberlerden endişe duyduklarını vurgulanarak, kamplara ulaşan Müslümanların da açlıktan ve yorgunluktan bitkin düştüğü belirtildi.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.