BM ilk kez Esed’i suçladı: Han Şeyhun saldırısının arkasında rejim var

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Eylül 2017 | Perşembe 09:41

Birleşmiş Milletler’e bağlı Suriye Araştırma Komisyonu, nisan ayında meydana gelen kimyasal saldırıdan Esed rejimini sorumlu tuttu. Birleşmiş Milletler’e bağlı Suriye Araştırma Komisyonu, nisan ayında meydana gelen kimyasal saldırıdan Esed rejimini sorumlu tuttu. BM, kimyasal saldırılardan dolayı Suriye yönetimini ilk kez doğrudan suçlamış oldu.

Birleşmiş Milletler’in Suriye’deki savaş suçlarını soruşturan müfettişleri, nisan ayında ülkenin Han Şeyhun kasabasında düzenlenen kimyasal saldırının arkasında Şam yönetiminin olduğuna dair ellerinde kanıt olduğunu açıkladı.

BM Suriye Araştırma Komisyonu’nun bu raporu, yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan Esed rejimine bağlı güçleri doğrudan suçladı.

Suriye Hava Kuvvetleri’nin Han Şeyhun kasabasına atılan sarin gazından sorumlu olduğuna dair kanıtlara ulaşıldığını belirtilen rapor, BM’ye bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) haziran ayındaki bir başka raporda öldürücü gazın kullanıldığı bulgusunu böylelikle doğrulanmış oldu.
Raporda aynı zamanda Mart 2013’ten bu yana ülkede yapılan en az 23 kimyasal saldırıdan da Suriye yönetimini sorumlu tutuldu.
Araştırma sırasında ülkeye giriş izni verilmeyen müfettişler, bulgulara bomba kalıntıları, uydu görüntüleri ve tanıkların ifadeleri üzerinden ulaştıklarını kaydetti.

Bu bulgulara göre Suriye Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan bir adet Rus yapımı Su-22 tipi savaş uçağı, 4 Nisan günü sabah 6:45’te Han Şeyhun kasabasına dört adet saldırı gerçekleştirdi.

Rusya ve rejimin iddiaları asılsız çıktı

Raporda “Komisyon, atılan üç bombanın OFAB-100-120 tipi olduğunu ve bir adedinin de kimyasal bomba olduğunu tespit etmiştir” ifadesi kullanıldı.

Müfettişler ayrıca, Esed rejimi ve Rusya’nın, kimyasal gazların muhaliflere ait bir silah deposunun vurulması sonucunda havaya karışan maddeler olduğuna dair iddiasını destekleyecek bir bulguya ulaşamadıklarını kaydetti.

Mart ayının başından 7 Temmuz’a kadar bir zaman aralığını inceleyen rapor, rejimin İdlib, Hama ve Doğu Guta’da da en az üç kimyasal saldırı daha gerçekleştirdiğini yazdı.

Kaynak: DW Türkçe


İktibas: Mepanews

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.