BM temsilcisi Esed’den yana tavır koydu: ‘Muhalifler bu savaşı kazanamadı’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Eylül 2017 | Cuma 21:40

Birleşmiş Milletler temsilcisi Steffan De Mistura, ”Muhalifler, Başkan Esed’e karşı yürüttükleri savaşı kazanamadıklarını kabul etmek zorunda” dedi. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura, Suriye’deki savaşa dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Muhaliflerin, Beşar Esed’e karşı yürüttükleri savaşı kazanamadıklarını savunan Mistura, muhalifleri ‘siyasi çözüm’ için müzakere masasına davet etti. Ayrıca, muhaliflerin elinde bulunan İdlib ilini ‘teröristlerin kontrolündeki bölge‘ olarak tanımladı.
Birçok ülkenin, Suriye’de prensip olarak DAEŞ’in ortadan kaldırılmasına odaklandığını ifade eden Mistura, ülke çapında geçerli olacak bir ateşkes uygulaması önerisinde bulundu. Ancak, muhaliflerin kalesi durumunda bulunan İdlib’teki durumun “dondurulmasını” önerdi.
Muhalefet için mesaj çok açık: Eğer savaşı kazanmaya çalışıyorlarsa, gerçekler bunun mümkün olmadığını kanıtlıyor. O halde şimdi barışı kazanma zamanı…
Hiç kimsenin Suriye’deki savaşı kazanadığını iddia edemeyeceğini belirten Mistura, rejim yanlısı güçlerin gelişmiş askeri kapasiteye sahip olduğunu sözlerine ekledi.

“İdlib teröristlerin kontrolünde”

İki hafta sonra Astana’da düzenlenecek olan görüşmelere katılacağını açıklayan BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, görüşmelerin “Birleşmiş Milletler tarafından terörist olarak adlandırılan bir yapının elinde bulunan İdlib’in geleceğinde önemli rol oynayacağını” söyledi.
Zafer ancak uzun vadede sürdürülebilir siyasi çözümle kazanılabilir. Bunun yerine bölgede gelecek on yıl boyunca düşük yoğunluklu gerilla savaşına şahit olabiliriz.
Mistura, 2016 yılının başından bu yana düzenlenen Astana görüşmelerinin önümüzdeki süreçte hızlanacağını ve daha pragmatik yaklaşımların ortaya çıkabileceğini savundu.
Kaynak: Mepa News


İktibas: Mepanews, sorumluluk kaynağa aittir.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.