Bolton’un Kosova ziyareti Sırp vergilerine endekslendi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Ağustos 2019 | Pazar 19:28

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un bu ayın sonlarında Priştine ve Belgrat ziyaretlerinin Kosova’da hükümetin düşmesi ve Sırp ürünlerine uygulanan vergilerin kaldırılması sonrası olacağı öne sürüldü

Ağustos ayı sonlarında Kosova‘ya ABD’li bir yüksek yetkilinin bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un bu ayın sonlarında Priştine ve Belgrat’taki muhataplarıyla Kosova ile Sırbistan arasında diyalogun devamını ele alması için bölgeyi ziyaret etmesi bekleniyordu. Edinilen bilgiye göre bu tür bir ziyaret iptal edilmiş olduğundan dolayı gerçekleşmeyecek. Ziyaretin iptal edilmesine Kosova’da Hükümet’in düşmesi ve verginin devamı olmak üzere iki nedenin olduğu öğreniliyor.

Kosova televizyon kanalı KTV’nin gördüğünü iddia ettiği Washington’un bir açıklamasına göre Bolton bu ziyareti sabırsızlıkla bekliyor, ancak bu ziyaret Kosova’da Hükümet kurulduktan ve Sırp mallrına uygulanan vergi iptal edildikten sonra gerçekleşebilir.

Bolton’un bölgeyi ziyaret edeceğini bu ayın başında Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daçiç duyurmuştu. Daçiç Sırbistan Radyo Televizyonu’na verdiği demecinde diyalogun devamı ve Priştine’nin vergiyi iptal edeceği ümidiyle Bolton’un bu ayın sonlarında Priştine ve Belgrat’ı ziyaret edebileceğini söylemişti.

Bolton ise Temmuz ayında Washington’da düzenlenen Küresel Terörizmle Mücadele Konferansı marjininde Daçiç ile bir araya gelmişti.

Hatırlatalım, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton bu göreve atanmadan önce ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi’ydi ve bu siyasi Kosova’nın bağımsızlığına açıkça karşı olan biri olarak biliniyor.

Kaynak: Kosova Haber Merkezi

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.