Çalışma ve yaşam standartlarının en iyi olduğu ülkeler

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Temmuz 2019 | Perşembe 22:56

İsviçre, çalışmak ve yaşamak için son 5 yıldır dünyanın en iyi yeri olarak gösterilen Singapur’u geçerek ilk sıraya yükseldi.
CNBC’nin haberine göre İsviçre’deki siyasi ve ekonomik istikrar, vatandaşların yaşam standartlarına ve maaşlarına açık bir şekilde yansıdı. Geçen yıl 8’inci sırada yer alan İsviçre, 2019 HSBC Küresel Yabancı Çalışanlar Görüşü Araştırması’nda ilk sırada yer aldı.

Araştırmaya göre İsviçre’deki yabancıların büyük çoğunluğu, ülkedeki ekonomik iklimden yüzde 80, siyasi iklimden de yüzde 86 oranında memnun olduklarını belirtti.
Yabancıların yüzde 88’i İsviçre’de kendi ülkelerinden daha iyi bir yaşam standardında yaşadıklarını ifade etti. İsviçre’deki yabancıların maaşı yıllık ortalama 111 bin 587 dolarken, dünya ortalamasında ise bu rakam 75 bin 966 dolar civarında.

Buna ek olarak İsviçre’deki gurbetçilerin yüzde 70’i temizlikten, yüzde 42’si de sağlık hizmetlerinden oldukça memnun kaldıklarını aktardı.
Ankete katılanlar ayrıca ülkedeki düşük suç oranından memnun olduklarını vurguladı. HSBC’nin Expat Explorer, yabancı çalışanlara yönelik dünyanın en büyük ve en uzun vadeli yaşam araştırması olarak biliniyor. Bu yıl 163 ülkede yapılan araştırmaya 18 binden fazla kişi katıldı.
Geçtiğimiz beş yıl boyunca ilk sırada yer alan Singapur, bu yıl ikinci sıraya düştü.
Singapur sakinlerinin yüzde 62’si eğitim sistemlerinin kendi ülkelerine kıyasla daha iyi olduğunu belirtirken yüzde 69’u şartların çocuklarının yeni dil öğrenmesine olanak sağladığı görüşünde.

HSBC’nin ‘yaşamak ve çalışmak için en iyi yerler’ listesinin ilk 10’unda İsviçre ve Singapur’u sırasıyla Kanada, İspanya, Yeni Zelanda, Avustralya, Türkiye, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Vietnam takip etti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.