Çavuşoğlu: Türkmenler hedef alınırsa askeri müdahale gerçekleşir!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Eylül 2017 | Salı 04:01

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Referandumu yok sayıyoruz. Bizim bundan sonra muhattabımız Bağdat’tır.” dedi.

Dışişleri Bakanı, “Biz dostane tavsiyemizi de yaptık, uyarılarımızı da yaptık.” ifadelerini kullanırken sınırlarla ilgili durum sorusuna ise,” Şu an herhangi bir kapama yok sadece kontrolleri sıkılaştırma var. Attığımız adımlar olacak. Şu an konuları değerlendiriyoruz. IKBY ben kendi yoluma gideceğim dedi, biz de onlara bunun bir bedeli olacaktır dedik ve olacak. Bizim sorunumuz Kürt kardeşlerimiz değil. Suriye’de de değildi.” dedi.

“Biz onlar yardım ettik. Saddam döneminde de yardım ettik, DAEŞ’a karşı da yardım ettik. Bizim ordaki Kürt kardeşlerimizle sorunumuz olmadığını gösteriyor. Borç böyle ödenmez. Neçirvan’ın yaptığı açıklamalar bizi ilgilendirmiyor açıkçası” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, ” Bağdat’tan gelen talepleri geldikçe değerlendirdik. Askeri seçenek gelişmelere bağlı. Türkmen kardeşlerimize yönelik fiili müdahale olursa hemen olur. Gelişmelere göre olur. Ayrıca bizim Irak ile ticaretimiz var.” dedi.

Çavuşoğlu, “Barzani’ye karşı çıkmak için PKK’ya destek olanlar vardı. Göreceksiniz ilerleyen günlerde PKK da Barzani’ye saldıracak.” ifadelerini kullandı.

Irak Anayasa Mahkemesinin Türkmenlerin başvurusu üzerine referandumu geçersiz saydığı kararının da bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM), ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye gibi tüm uluslararası camianın gerekli uyarıları yaptığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, kendisinin de Irak’ta Erbil’i ziyaret ettiğinde Türkiye’nin IKBY’nin anayasal çerçevedeki haklarını desteklediğini ancak referanduma karşı olduğunu gerekçeleriyle aktardığını belirtti.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani’nin de “Türkiye ne derse onu yapacaklarını” söylemesine rağmen böyle davranmadığını aktaran Çavuşoğlu, “Biz de bu referandumu yok sayıyoruz. Bu sabah zaten Dışişleri Bakanlığı olarak da referandum oylaması başlayınca açıklamasını yaptık. Bundan sonra bizim muhatabımız esas itibarıyla Bağdat’tır.” diye konuştu.

Referandumun bölge için oluşturacağı riskleri anlattıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, bunun onlara herhangi bir hak getirmeyeceğini, mevcut haklarından da olabileceğini, Kürtlerin sorun yaşayacağını izah ettiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, “Burada Türkmenler var. Türkmenlerin hakkını korumak da bizim en doğal görevimizdir.” dedi.

Bölgedeki diğer tüm etnik grupların haklarını yok sayarak, Kerkük gibi tartışmalı bölgeleri de dahil ederek referandum yapmanın kabul edilemeyeceğinin altını çizen Çavuşoğlu, Türkiye’nin bütün tavsiye ve uyarılarını da dinlemiyorlarsa hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını kaydetti.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.