Çeçen cinayetlerinin zanlısına Ukrayna’da bombalı suikast

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Eylül 2017 | Cumartesi 21:13

İstanbul’da Kafkasyalı direnişçilerin temsilcisi Musa Ali Osaev’i öldürmek suçlamasıyla yargılanan Zona kod adlı Temur Makhari Ukrayna’da öldürüldü.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Bessaravska Meydanı yakınlarında bir otomobilin infilak etmesi sonucu 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Patlayan araçta ölen kişinin Zona (Hayalet) kod adlı Temur Makhauri olduğu belirtildi. Makhuri, İstanbul’da Çeçen liderlere düzenlenen suikastlerle ilgili olarak tutuklanmış, iki yıl süren dava sonunda serbest bırakılmıştı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Basseyna ve Velyka Vasylkivska caddeleri arasında, Arena Alışveriş Merkezi’nin yanından geçmekte olan ve Gürcistan plakalı olduğu belirtilen siyah otomobil infilak etti. Patlama sonucu 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Yaralılardan birinin çocuk olduğu belirtildi.

Çeçen cinayetlerinin bir numaralı şüphelisiydi

Zona, 2009 yılında Istanbul’da öldürülen Çeçen lider Ali Osaev cinayeti ile ilgili tutuklanmış İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 yıl süren dava sonunda şaşırtıcı şekilde beraat etmişti.
Zona’nın Türkiye’den çıktıktan sonra Ukrayna’da yaşadığı, bu yılın Ocak ayında Ukrayna polsinin bir operasyonuyla ortaya çıkartılmıştı.Ukrayna polisinin düzenlediği bir operasyonda Gürcistan plakalı lüks bir otomobilde yakalanan Zona kod adlı Temur Makhauri’nin üzerinde Glock ve Stechkin marka iki silah ve mermiler ele geçirilmişti.

Fetih Medya
Temur Makhauri’ye Ukrayna’da düzenlenen bombalı saldırı anı kameralara böyle yansıdı.

Yargılamada FETÖ şüphesi

Zona kod adlı Temur Makhauri’nin beraatini isteyen savcı 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakim üyesi ile birlikte FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle açığa alınmışlardı.

“Rus istihbaratı FSB için çalışıyordu”

Makhauri’nin İstanbul’da işlenen 7 Çeçen suikastında sıkça ismi geçen Rus Gizli Servisi (FSB) yetkilisi Bashir Kuştov ile Kumkapı’da yaptığı görüşme kamera ile tesbit edilmişti.

Bu görüşmelerde Rus istihbarat görevlisinin Zona’ya Çeçenistan Cumhuriyeti eski Enformasyon Bakanı ve Kuzey Kafkasya’daki direniş cephelerini tek bir çatıda birleştiren aynı zamanda 2007’de yılında kurulan ‘Kafkasya Emirliği’nin ideoloğu Movladi Udugov‘u öldürmek karşılığında 500 bin Euro para teklif edildiği ortaya çıkartılmıştı.

Zona Türkiye’de çıkarıldığı mahkemede de kendisine Udugov’u öldürmek için para teklif edildiğini ve yol masrafı için 3 bin Dolar aldığını kabul etmişti.

Zona’nın yanındaki kadının kimliği belli oldu

Zona’nın içinde bulunduğu arabanın patlaması sonucu yanında bulunan bir kadın ve çocuğun da yaralandığı açıklanmıştı.

Ukrayna basını bugün Zona’nın yanındaki kadının eşi değil, Ukrayna’nın ünlü foto-modeli Natalya Koşel olduğunu açıkladı. Araçtaki çocuk hafif yara ile kurtulurken Natalya Koşel’in bacağı koptu, ağır yaralandı. Fotomodelin hastanede tedavisi sürüyor.
Kaynak: Press Medya

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.