‘Cezayir Başbakanı seçimleri kolaylaştırmak için istifa edecek’ iddiası

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Eylül 2019 | Salı 16:21

Cezayir’de köklü değişim olmadığı sürece seçime gidilmesini reddeden protestoların devam etmesinin ardından yeni bir gelişme yaşandı. Cezayirli iki üst düzey kaynağın Reuters’a aktardığı bilgilerde, Başbakan Nureddin Bedevi’nin bu yıl yapılacak seçimleri kolaylaştırmak için yakında istifa edeceği iddia edildi.

Ordu, seçimlerin düzenlenmesini, aylar önce başlayan protesto krizine son vermenin tek yolu olarak görüyor.
Bedevi’nin görevden ayrılması, eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’yı Nisan ayında istifaya zorlayan ve iktidar yapısında köklü bir değişim yapılana kadar seçime gitmeyi reddeden protestocuların en büyük talebiydi.
Öte yandan Adalet Bakanı Belkasım Zağmati, ülke yetkililerinin, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hiçbir aşamasında müdahale etmeyeceklerini dile getirdi.

Zağmati, başkent Cezayir’de düzenlediği basın toplantısında, “Seçimleri denetlemek için oluşturulacak otorite tamamen bağımsız olacak. Hükümet bu süreç boyunca tarafsızlığa son derece bağlı kalacak ve sadece görevlerini yerine getirmelerine yardımcı olmak için maddi ve lojistik zemini sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.