Çin: ABD, Ortadoğu’yu kargaşa ve sefalete sürüklüyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Şubat 2020 | Cumartesi 20:17

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD’nin Ortadoğu’daki eylemlerinin bölgede istikrar ve güvenliği sağlamaya yönelik olmadığını, asıl amacının kendi çıkarlarını savunmaya yönelik olduğunu ifade etti.
‘ABD Ortadoğu’yu sonsuz kargaşa ve sefalete sürüklüyor’
Reuters’a konuşan Vang Yi, “ABD onlarca yıldır Ortadoğu’da kaç savaş başlattı? Bu savaşlar ne kadar zarar verdi? Ortadoğu halkının başına ne dertler açtı? Ve tüm bunlar Ortadoğu’daki güvenliği sağlamak için mi? ABD’nin yaklaşımı sadece güvenlik ve istikrarın sağlanmasını desteklememekte kalmıyor, tam aksine bölgeyi sonsuz kargaşa ve sefalete sürüklüyor” dedi.
‘Çin bölgedeki güvenlik ve istikrara katkıda bulunmak için her türlü çabayı gösteriyor’
ABD’nin ‘Ortadoğu ülkelerine yarar sağlamayıp aslında sadece kendi çıkarlarını koruduklarını’ söyleyen Yi, aynı zamanda Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) kararları ve bu bölgedeki ülkelerin istekleri doğrultusunda Ortadoğu’da güvenlik ve istikrara katkıda bulunmak için her türlü çabayı gösterdiğini vurguladı.
Çinli bakan, Pekin’in Ortadoğu ülkelerine 1.8 bin kişilik barış gücü gönderdiğini ve 10 yıldan fazla bir süredir Aden Körfezi’nde deniz taşımacılığının güvenliğini sağladığının altını çizdi.

Vang Yi, Pekin’in ayrıca Ortadoğu’daki güvenliğin ele alındığı bir forum düzenleyerek, orada soğuk savaş anlayışının geride bırakılmasını ve ortak, kapsamlı, sürdürülebilir ve işbirliğine dayalı güvenlik sisteminin kurulmasını önerdiğini kaydetti ve ekledi:
“Bence uzun vadeli ve sağlıklı güvenliğin garantisi, sadece ve sadece askeri güce dayalı olan caydırıcılık değil, ülkeler arasında karşılıklı güven tesis etmek ve ortak çıkarları temelinde karşılıklı yararları entegre etmektir.”


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.