Çocuğunuzun her dediğini yapıyor musunuz?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Eylül 2017 | Pazar 10:00

Çocuğunuzun her dediğini yapıyor, gerektiğinde kurallar koyamıyor, aşırı hoşgörüyle yaklaşıyor ve “biz görmedik bari çocuğum görsün” mantığıyla yetiştiriyorsanız eğer “çocukerkil” yani; çocuk merkezli bir aile yapınız olabilir. Çocuklarının her dediğine kolayca boyun eğen bu aileler de yetişen çocuklar “benmerkezci” olduklarından, hem sosyal çevrelerinde hem de okul hayatlarında sorunlar yaşıyorlar.

Peki, çocukerkil bir aile olmamak için neler yapmak gerekiyor? Çocuğunuza nasıl sınır koymanız gerekiyor? Sorunsuz ve sınırsız çocuk yetiştirmek mümkün mü? Us Psikiyatri Enstitüsü’nden Uzman Çocuk ve Ergen Psikoloğu Özge Özkan bilgi verdi.

Sorunsuz çocuk yetiştirmenin püf noktaları

Her şeyden önce bilinçli bir anne baba olmaya gayret gösterin. Aile içinde zaten var olan kuralları çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren söyleyin ve söylemenin yanında uygulayarak çocuğunuza gösterin. 0-6 yaş arasında çocukların model alma ve taklit etme özellikleri ön plandadır. Aile içinde koyduğunuz kurallara siz de uyarak çocuğunuza örnek olmayı ihmal etmeyin. Çocuğun her istediğini, istediği anda yerine getirmek yerine ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun. Çocuğunuza sınırlarını tanıması konusunda yardımcı olun. Eşinizle birlikte, tutarlı hareket etmelisiniz. Eşiniz bir konuda çocuğunuza izin vermezken, siz de izin vermemelisiniz. Çocuğunuza küçük küçük sorumluluklar verin; küçük yaştan itibaren sorumluluk bilinci oluşturulmaya çalışın. Özgüveni yüksek, başarıya şartlanmış bir çocuk yetiştirmek isterken doyumsuz bir çocuk yetiştirmemeye özen gösterin.

 

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.
Anahtar Kelime: ,

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.