“Çölde hayata tutunmaya çalışan 80 sivili öldürdüler”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Eylül 2017 | Perşembe 19:54

Suriye’nin Hama ilinde rejim kontrolündeki bölgede 1,5 aydır mahsur kalan binlerce sivilin üzerine Beşşar Esed rejimi güçlerinin ateş açtığı ortaya çıktı.

Ülkenin orta kesimlerinde yer alan Hama‘nın Ukayribat beldesinden 8 bin sivil, rejim ile DAEŞ cephe hattında kaldıkları için, muhaliflerin bölgesine geçmek istemişti.

Esed rejimi de sivillere başlangıçta geçiş izni vermiş ancak El Uzeyb Vadisi çölünde binlerce kişiyi bekletmeye başlamıştı.

Ancak yola devam etmek isteyen sivillerden onlarcasının önceki gün hayatını kaybettiği öğrenilmişti.

AA’nın aktardığına göre BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric’in dün, 80 sivilin üzerine açılan ateşle öldürüldüğünü açıklamasının ardından olayın rejimle bağlantısı ortaya çıktı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), 80 sivilin ölümünden Beşşar Esed rejimini sorumlu tutan bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Esed rejiminin çeteleri ve milisleri, 26 Eylül salı günü, Hama’nın doğu kırsalında mahsur kalanların içinde olduğu bir konvoya ateş açtı. Kadın ve çocukların da aralarında olduğu 80 sivil öldü, bir çok sivil yaralandı.” denildi.

Açıklamada ayrıca, sivillerin ağır silahlar, topçu mermileri ve füzelerle, “soykırıma benzer bir sahnede” hedef alındığı ifade edildi.

Katliamı kınayan SMDK, Esed rejiminin çeteleri, İranlı milisler ve hava saldırılarına devam eden Rusya’nın eylemlerine izin vermesi nedeniyle uluslararası toplumu sorumlu tuttu.


İktibas: Mepanews

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.