DAEŞ’in Patlayıcı Uzmanı ve Drone Mühendisi Öldürüldü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Eylül 2017 | Cuma 11:36

Amerika Birleşik Devletleri Abd, Fırat Nehri üzerinde Yer Alan Meyadin Kentinde İki üst Düzey DAEŞ Liderini Daha öldürdüğünü Açıkladı.

Meyadin, DAEŞ liderlerinin önemli barınaklarından biri olarak biliniyor. ABD Kuvvetleri bu yılın başından beri Meyadin’e operasyonlar düzenledi.

 

Koalisyon Güçleri Komutanlığınca yapılan açıklamada öldürülen iki DAEŞ liderinin de ‘dış operasyonlardan’ sorumlu olduğu ifade edildi.

 

Öldürülen DAEŞ liderlerinden Ebu Enes Şami, örgütün silah araştırma liderlerinden biri olduğu ifade edildi. Ebu Enes El Şami dış ülkelerde düzenlenecek eylemlerden ve bu eylemlerde kullanılacak patlayıcıların temininden sorumlu tutuluyor.

 

El Şami’nin ayrıca el yapımı patlayıcıları insan bedeni de dahil kamufle etmekte uzman olduğu belirtildi. Cihat yanlılarının patlayıcıları eylem yapacakları yerlere kamufle ederek getirdiği biliniyor.

 

Hedef alınan diğer üst düzey DAEŞ lideri ise drone pilot eğitmeni ve mühendis Cuneyd ur Rahman. ABD Ordusuna göre Cuneyd ur Rahman, DAEŞ’in drone uçaklarını silahlandırma kabiliyetini geliştirmek için çalışıyordu.

 

ABD’li yetkililer geniş detay vermese de Cuneyd ur Rahman’ın örgütün modifiye edilmiş drone teknolojisini ihraç etmek için mühendislik tecrübelerini kullandığı değerlendiriliyor.

 

DAEŞ, gerilla örgütleri arasında el yapımı patlayıcılı insansız hava aracı geliştiren ilk grup. Cihat yanlısı grup, sahip olduğu teknolojiyi sık sık operasyonlarında kullanıyor.

 

Öte yandan Rus Savunma Bakanlığınca Cuma sabahı yapılan açıklamada Deyr Ez Zur’a düzenlenen hava saldırısında da 40 DAEŞ üyesinin öldürüldüğü belirtildi.

 

Hayatını kaybeden cihat yanlılarından 4’ü ise lider kadrosundan.

 

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.