DEAȘ’lı mahkumların Irak hapishanelerinde çektiği sefalet belgelendi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Temmuz 2019 | Perşembe 23:04

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), bugün yayınladığı raporda Irak’ın kuzeyinde bulunan 3 cezaevinin şartlarını ‘aşağılayıcı’ olarak nitelendirerek kınadı. Söz konusu cezaevlerinde binlerce erkek, kadın ve çocuk tutuluyor. Bazılarının kötü muameleye maruz kaldığı belirtiliyor.

HRW, Irak’ın kuzeyindeki Ninova bölgesindeki ‘Tel Keyf’ cezaevinin içerisinden fotoğraflara ulaştığını açıkladı. El- Faysaliyye ve et-Tefsiriyyat cezaevlerinin de temel uluslararası standartlara uymadığını açıkladı.

Kuzey Irak’taki üç merkezin azami kapasitesine ulaştığı ifade edildi. HRW’ye göre Tel Keyf, Faysaliyye ve Tefsiriyyat cezaevleri maksimum 2 bin 500 kapasiteye sahip. Geçtiğimiz Haziran ayında, tutuklu bulunanların sayısı 4 bin 500 kişiye ulaştığı ifade edildi. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu terörle suçlanıyor.

HRW, yaklaşık bin 300 kişinin, yargılanarak cezaya çarptırıldığını bildirdi. Ancak yetkililer, söz konusu kişileri taşımak için gerekli adımları henüz atmadı. Bu kişilerden bazılarının hakkında hüküm verilmesinin üzerinden 6 ay geçti.

HRW araştırmacısı Belkis Wille’nin AFP’ye yaptığı açıklamada, “İki yıl önce, aşırı kalabalık yüzünden hapishanelerdeki ölümleri belgeledik. Bu koşulların devam ettiğini görmek, mahkumların hala tehdit altında oldukları anlamına geliyor. Bu oldukça üzücü bir durum” şeklinde konuştu.

Rapora göre bu veriler söz konusu cezaevlerine ziyaret gerçekleştiren bir uzman tarafından aktarıldı. Tutukluların hücrelerinde uyuması ya da rahatça oturması için yeterli alanların bulunmadığı belirtildi. Avukatların görüşme alanı olmaması nedeniyle müvekkilleri ile iletişim kuramadıkları bildirildi.

Irak, 2017 yılının sonlarında DAEŞ’a karşı zafer ilan etti. Ancak o zamandan bu yana  örgüte bağlı olduğu düşünülen kişiler özellikle de Ninova ve DAEŞ’ın eski kalesi olan Musul’da gözaltına alınmaya devam ediliyor.

Irak hükümeti, gözaltı merkezleri veya tutuklular hakkında resmi rakamlar vermedi. Ancak DAEŞ örgütüne bağlı olduğu düşünülen 20 bin kişinin gözaltında tutulduğu tahmin ediliyor.
Uzmanlar, aşırı kalabalık ve kötü muamelenin mahkumların hücrelerinde radikalleşmesine yol açabileceği konusunda uyardılar.

HRW’nin Ortadoğu Direktör Vekili Lama Fakih, “Yetkililer, Irak cezaevlerinde bulunan koşulların gelecekteki şikayetleri daha da artırmadığından emin olmalıdır” dedi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.