Ders kitaplarında Fetö hurafeleri

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Eylül 2017 | Cumartesi 12:18

Müfredat tartışmalarının gölgesinde başlayan 2017-2018 eğitim öğretim döneminin ilk haftasına ders kitaplarındaki sakıncalı içerikler damga vurdu.

Müfredat tartışmalarının gölgesinde başlayan 2017-2018 eğitim öğretim döneminin ilk haftasına ders kitaplarındaki sakıncalı içerikler damga vurdu. FETÖ’cülerin etkisi olduğu düşünülen ders kitaplarının bazılarında dinlerarası diyalog propagandası yaptığı, firari FETÖ’cünün makalesine yer verildiği ve hükümete yolsuzluk ithamında bulunulduğu belirlenirken, kitaplarda Osmanlı padişahlarına hakaret içerikli şiirler ve nükleer santral projelerine karşı çıkılan eylemlere yer verildiği saptandı. Çoğunlukla Sosyal Bilgiler ve Türkçe ders kitaplarında rastlanılan sıkıntılı içeriklerle ders kitaplarının toplatılma ve sayfa yırtarak okullara dağıtma gibi işlemler de yapılmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunca hazırlanan ders kitaplarının tepki çeken içerikleri şunlar.

 

DİYALOG SAFSATASI

6. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabının 148. sayfasında yer alan “Medeniyetler Ülkemizde buluştu” başlıklı metinde, FETÖ’nün Vatikan adına yürüttüğü Dinlerarası Diyalog projesi anlatılıyor. “Çan, hazan ve ezan sesi buluştu” sözünün manşet yapıldığı bir gazete haberine yer verilen metinde, “Semavi dinlerin temsilcileri tarafından dünyaya barış çağrısı yapılması amacıyla Hatay’da düzenlenen 1. Medeniyetler Buluşması dün başladı” ifadeleri bulunuyor.

 

HAKARET İÇERİKLİ MESAJLAR

6. sınıf Türkçe kitabına, küfür anlamı taşıyan ‘el hareketi’nin yapıldığı karikatür konuldu. 18 uzmanın çeşitli aşamalarda okuyup incelediği ama ‘görmediği’ vahim hatayla ilgili kitapların ilgili sayfasının yırtılarak, 1 sayfa eksik olarak okullara dağıtılması kararı alındı. Ortaöğretim felsefe kitabında örf ve adetlerin anlatıldığı bölümde, küfür anlamı taşıyan “orta parmak” işareti yapılmış bir karikatür bulunuyor. Sosyal Bilgiler 4. sınıf ders kitabında ise küçük bir kız çocuğunun yarı çıplak kıyafetle, bir eğitimci eşliğinde buz pateni yaptığı fotoğraf kullanıldı. İlköğretim 4. Sınıf ders kitabında ise itikadi yönden sakat bir “Latin Amerika” masalına yer verildi.

 

Kaynak : Yeniakit
Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.