‘Dr. Eymen Zevahiri, Grubunu Nasıl Kurdu?’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Ocak 2018 | Cumartesi 14:41

 

Suriye’den haberler aktaran İman Center adlı kuruluş Mevelli Kabilesinin Esed Rejimine karşı savaşmak için yeni bir ordu kurduğunu duyurdu.

Kabile liderlerinin yeni ordunun kurulduğu yönündeki haberleri doğruladığını belirten yayın kurumu, yeni ordunun 5000 savaşçıdan oluştuğunu kaydetti.

Ailelerini İdlib’in kuzeyine taşıdıktan sonra çatışmalara başlayacak olan yeni ordunun faaliyet alanı İdlib’in güney bölgeleri olacak.

Öte yandan Suriye hakkında yayınladığı analiz ve makalelerle tanınan Ahmed El Hamdan, Dr. Eymen Ez Zevahiri’nin Mısır’da kendi grubunu nasıl kurduğu ile ilgili kısa bir yazı paylaştı.

Ahmed El Hamdan şunları söyledi:

“Dr. Muhammed Halil El Hekaymeh ‘Mısır’daki Cihat Hareketlerinin Tarihi’ adlı kitabının 9. sayfasında der ki:

Dr. Eymen Ez Zevahiri’ye grubunu nasıl kurduğu soruldu.

O da cevap verdi: Grup, El Ma’adi’de kuruldu ve bünyesinde okuldan tanıdıklarıyla birlikte Camiye giden ortaokul talebeleri de bulunduruyordu.

O vakitlerde onlar toplandı ve küçük bir grubun özünü oluşturdular ve kendisini (Dr. Eymen Ez Zevahiri’yi) Dr. Eymen, Nebil El Burai, İsmail Tantavi, Dr. Seyyid İmam ve diğer bazılarından oluşan bu küçük grubun lideri olarak seçtiler. El Ma’adi Lisesine gelmişlerdi ve çoğu da bu lüks semtin çocuklarıydı.

Doktor aynı zamanda grubun kuruluşunun 1968’lere uzandığını zikreder.”

‘Mısır’daki Cihat Hareketlerinin Tarihi’ adlı kitaptan yaptığı alıntının ardından Ahmed El Hamdan, Dr. Eymen Ez Zevahiri’nin cihat yolculuğuna yarım asırdır devam ettiğine dikkat çekti.


Kaynak: Asyanın Sesi / Sorumluluk kaynağa aittir.

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.